Gezi

2018 Pasaport Harçları ve 2018 Pasaport Yenileme Ücretleri

Yurt dışına seyahat etmek için öncelikli olarak bir pasaport sahibi olmamız gerekiyor. Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip ülke olarak her yıl pasaport ücretlerine ne yazık ki zam geliyor. 2018 yılı için zamlı pasaport harç bedelleri belirlendi. 2018 pasaport harçları ve pasaport yenileme ücretleri hakkında ihtiyacınız olan bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

2018 Yılı Pasaport Harçları

Eğer ilk kez pasaport alıyorsanız pasaport için defter bedeli ve pasaport harç bedeliödemeniz gerekiyor. Pasaport harçlarına 2018 yılı için yapılan %14.47 zam ile 2018 pasaport harçları için son durumu aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

PASAPORT SÜRESİ2018 PASAPORT HARÇLARI (TL)2018 PASAPORT DEFTER BEDELİ (TL)
6 AYA KADAR137.50108
1 YIL200.90108
2 YIL327.80108
3 YIL465.50108
4 -10 YIL656.00108

 Aslına bakarsanız ilk kez pasaport alma ile pasaport yenileme arasında süreç ve maliyetlere açısından da fark yok. Tek fark pasaportunuzun süresi devam ederken isim değişikliği veya pasaport defterinizde sayfa kalmaması gibi nedenlerle pasaport sürenizi uzatmadan sadece defteri yenileyebilirsiniz. O zaman sadece 108 TL olan 2018 pasaport defter bedelini ödemeniz yeterli. Aksi halde ilk kez pasaport alırken ödenen pasaport harcı ve defter bedelini pasaport yenileme için de ödemeniz gerekiyor.

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün