Blog ve Para

Alan Adı (Domain) Nedir ? Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

İnternet’in “her şey” olduğu son 10 yıllık süreçte her gün gerek kişisel gerekse ticari anlamda birçok domain satın alınıyor. İnternet’in ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı 90 lı yılların sonlarında, çoğu alan adları zaten boştaydı. O günlerde geleceği gören bazı girişimciler buraya yatırım yaptılar ve bugün bunun kaymağını yiyorlar. Bir alan adı neden önemlidir, niye alan adı kullanmalıyız gelin birlikte inceleyelim.

Alan Adı ya da Domain Nedir?
İkisi de aynı şeyi ifade eder. Alan adı ya da domain dediğimiz şey, adres satırına yazdığımız ve bir IP adresini temsil eden, bir uzantıya sahip (.com , .net , .org) kelime bütünüdür. Alan adlarını internet tarayıcımıza yazarak o siteye erişim sağlarız.

Alan Adı Neden Gereklidir?
Alan adları, insanların sitelerimize kolayca ulaşması için gereklidir. Çok nadir de olsa hala bazı insanlar web sitelerine sadece IP adresleriyle ulaşmaktadır. Zaten alan adı dediğimiz şey IP adreslerinin akılda tutulma zorluğu nedeniyle birer vekildir. Yani akılda kalması ve sitenin kimliğini ifade etmesi anlamında önem arz ederler.

Alan Adlarını Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İşte bu konuda oldukça dikkatli olmalıyız. Alan adları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oldukça önemlidir. Her şey demek değilse de birçok şeydir. Çünkü bir arama motoru sizin web sitenizi tararken, domain ile site içeriği arasında bağ kurar. Örneğin yemek tarifi ile ilgili bir domain alıp buna kişisel blog kuramazsınız, hem insanların nazarında hem de arama motoru nezdinde hiçbir şey ifade etmez böylesi bir durum. Bu demek oluyor ki sitenizin içeriği ne ile alakalı olacaksa domaininizde bu doğrultuda olmalıdır

Alan_adi_nedir

O zaman aklımıza gelenleri 8 adımda kısaca özetleyelim. Bir domain alırken şunlara dikkat edilmelidir;
1. Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.

2. Alan adınızı tire (-) gibi şeylerle ayırmayınız. Mümkünse bitişik domain kullanmanız her zaman iyidir. (örn, muhammetbayram.com >> muhammet-bayram.com dan iyidir.)

3. Alan adınız içeriğinizle ne kadar uyumlu ise o kadar etkili olur. (Örneğin yemek tarifi sitesi için domain alacaksanız, bu domain içinde yemek ve tarif kelimesi geçerse sizin için önemli bir artı olacaktır.)

4. Domaininiz Arama motoru dostu olmalı. Mesela arama motorlarında sıkça aranan bir kelime alan adınızda varsa bu olumlu bir şeydir.

5. Alan adınızın öncelikle com uzantılı olması tercih sebebi olmalıdır. Dünyada en çok kullanılan uzantı com dur, sonra net ve daha sonra org . Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, hangi amaca hizmet edeceğidir. Örneğin kar amacı gütmeyen bir oluşum için alacaksanız elbette ki .org uzantılı olması gerekir.

6. Kısaltmalara dikkat edilmelidir. Akılda kalıcı olması için bir kelimeyi kısaltmak ve karmaşık bir hale getirmek bizim aleyhimize olacaktır. Eğer insanlar tarafından bilinen bir kısaltmanız var ise uzun bir domain almak yerine böylesi kısa bir domaini tercih edebilirsiniz. Hem akılda kalıcı olur hem de SEO dostudur.

7. Eğer hedefiniz büyükse global çapta bir domain tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Örneğin bugün küçük bir şirket olarak başlarken ahmettavukculuk.com gibi bir domainle başlayabilirsiniz ancak firmanızın büyümesi halinde bu domain global bir anlam ifade etmeyecektir. Bu sebeple daha akılda kalıcı daha vizyon sahibi bir domain almanız faydanıza olur. Örneğin google.com bugün dünyanın her noktasında bilinen, akılda kalıcı kısa bir alan adıdır.

8. Bazı domainler vardır ki, kimileri bu domainleri sadece alt alan adı (sub domain) için almaktadır. Örneğin www.hatti.com adresi size bir şey ifade etmeyebilir. Ancak bunu sub domain olarak kullanırsak oldukça işe yarar bir hal alacaktır. Mesela dedikodu.hatti.com , itfaiye.hatti.com , 112.hatti.com , sikayet.hatti.com vb. Görüldüğü gibi tek başına anlam ifade etmeyip sub domain olarak oldukça kullanışlı bir hale geldi.

Genel hatlarıyla bir domaini alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda kişisel tavsiyeler sunduk. Bu açıklamalar elbette bu kadarla sınırlı değil, çok daha fazla örnekle genişletilebilir. Bu yazıya katkıda bulunmak için aklınıza gelenleri lütfen yorum alanında belirtmekten çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün