Havacı HaberHavacılık

Boeing’ten 100 Milyon Dolarlık Fon

Boeing, 737 Max kaza kurbanının aileleri için 100 milyon dolarlık fon duyurdu

Fotoğraf Stephen Brashear / Getty Images

Boeing, geçen Ekim ayından bu yana iki 737 Max kazasında ölen insanların aileleri ve toplulukları için 100 milyon dolarlık bir fon başlatıyor. Şirket, yerel yönetimler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortaklık kuracağını ve fonların “etkilenen toplumlarda etkilenen aileler, topluluk programları ve ekonomik kalkınmanın eğitim, sıkıntı ve yaşam giderlerini destekleyeceğini” söyledi.

100 milyon dolarlık fon, “çok yıl” boyunca sağlanacak, ”diyor. Şirket, “yakın gelecekte” daha fazla bilgi yayınlayacağını söyledi. Boeing, çalışanlarının 31 Aralık 2019 tarihine kadar eşleştirecekleri fon için bağış yapabileceklerini de söyledi.

Boeing ayrıca çalışan bağışlarıyla eşleşecek

“Boeing olarak biz, bu kazaların ikisinde de trajik yaşam kaybına üzüldük ve kaybedilen bu yaşamlar, yıllarca yüreklerimizde ve aklımızda ağır bir şekilde ağırlaşmaya devam edecek. Boeing’in başkanı ve CEO’su Dennis Muilenburg yaptığı açıklamada, gemideki ailelerin ve sevdiklerimizin en derin sempatilerimize sahip olduklarını ve bu ilk tanıtımın rahatlık sağlamaya yardımcı olacağını umuyoruz ”dedi.

Boeing 737 Max uçağı için bilmeniz gereken her şey çöküyor

Fonun açıklanması, düzenleyicilerin 737 Max’in uçuş yazılımında düzeltilmesi gereken ek sürenin bir başka sorununu keşfetmesinden birkaç gün sonra geldi. Yeni kusur ölümcül Lion Air ve Ethiopian Airlines uçuşlarına mahkum olan ve 346 kişiyi öldüren kişiden farklı. Bazı ABD Hava Yolları, 737 Max’in filosuna yeniden entegrasyonu için zaman çizelgelerini çoktan itti ve bunun sonucunda binlerce sefer daha iptal etti. Muilenberg Çarşamba günü Twitter’da , yeni keşfedilen sorunu çözmek için Boeing’in daha fazla zaman alacağını belirtti.

Birbirlerinden sadece beş ay sonra gelen iki ölümcül kaza, Boeing’in yeni 737 Max uçağının durmasını engellemeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılımın sonucudur. Ancak, zamandan ve paradan tasarruf etmek amacıyla, şirket yazılımı havayollarına veya pilotlarına düzgün şekilde açıklamadı . Yazılım ayrıca 737 Max’ta tek bir harici sensörden okumalar alarak hesaplamalar yaptı ve bu sensörlerin hasar görüp görmediğini veya uçağın uçuş yolu hakkında doğru bilgileri beslediğini bilmenin hiçbir yolu yoktu. Sonuç olarak, her iki çarpışmadaki pilotlar da bilmedikleri bir sistemle kavga ettiler.

Boeing sözcüsü, 100 milyon dolarlık sözünün “Etiyopya Havayolları Flight 302 ve Lion Air Flight 610’da bulunan ailelerin ve sevdiklerinin davalarından bağımsız” olduğunu ve herhangi bir yasal işlemi durdurma amaçlı olmadığını belirtti.

Sözcü, “Ailelere ve topluluklara, etkilemiş ve bunun şimdi atlayabileceğimiz yapıcı bir adım olduğunu belirleme konusunda yardım etmenin çeşitli yollarını değerlendiriyoruz” diyor. “Soruşturma devam ettikçe, Boeing soruşturma makamlarıyla tam olarak işbirliği yapıyor. Bireysel davalar hakkında doğrudan yorum yapmayacağız. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün