Teknoloji

Bulut Depolama Hizmeti Google Drive Kapatılıyor!

Google’ın milyonlarca kullanıcıya hizmet veren dosya depolama ve senkronizasyon hizmeti Google Drive için yolun sonu göründü. Google Drive, 2012’den beri artış gösteren kullanıcı sayısına rağmen, özellikle de son aylarda torrent sitelerinin alternatifi haline gelmişti. Elbette ki bu durum büyük şirketlerin Google üzerinde baskı kurmasına ve güvenlik endişelerinin artmasına neden olmuştu.

Şimdi ise Google, bu bulut hizmetini sonlandırmaya karar verdi. Google Drive’ın kapatılma nedenleri tam olarak bilinmiyor, fakat şirket, bu hizmetin kademeli olarak kapatılacağını belirtiyor. Peki, Google, günümüzün en kullanışlı hizmetlerinden olan bulut alanından çekilmeyi mi planlıyor?

Google Drive 12 Mart’ta Tamamen Kapatılacak!

Google, G Suite güncellemeleri adı altında paylaşmış olduğu blog gönderisinde, Google Drive’ın PC ve Mac’lerde artık hizmet vermeyeceğini açıkladı. 11 Aralık’tan itibaren uygulama üzerinden destek vermeyi durduracağını belirten Google, 12 Mart 2018’de ise uygulamayı tamamıyla sonlandıracak. Drive kullanıcılarının ise uygulamada depoladıkları hiçbir bilgi silinmeyecek. Çünkü Google Drive, Aralık’tan itibaren iki farklı bölüm ile kullanıcılarına hizmet verecek.

Google, 2 Yeni Bulut Hizmetini Kullanıcılarla Buluşturacak!

Aslında Google Drive tamamıyla kapatılmıyor. Deri değiştiriyor. Google, Drive uygulamasının yerine iki yeni bulut hizmetini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Drive’ın altyapısına bağlı olan bu hizmetler, eski uygulama üzerinden yedeklemiş olduğunuz dosyalarınıza ulaşabilmenizi sağlıyor.

Tüm kullanıcıları kapsayan Backup and Sync uygulaması, Drive ve Photos Uploader uygulamalarının yerine geçerken, işletmeler için ise Google Drive File Streamer hizmeti devreye giriyor. Hangi hizmetin size daha uygun olduğuna karar veremiyorsanız, Google’ın Yardım sayfası sizlere yardımcı olabilir.

Google Drive aslında sadece isim olarak kullanıcılarına veda ediyor. Çünkü hem son kullanıcılar hem de kurumsal kullanıcılar bu hizmetten yararlanmaya devam edecekler. Ayrıca Google Drive’ın deri değiştirmesiyle birlikte kurumsal kullanıcılar biraz daha ayrıcalıklı özelliklere sahip olabilirler.

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün