Anasayfa / Havacı Haber / Dev Rekabeti Airbus Kazandı
Airbus_A380_blue_sky
Airbus_A380_blue_sky

Dev Rekabeti Airbus Kazandı

Gelecek 20 yılda 1.1 trilyon dolar büyüklüğünde uçak pazarına sahip olacaı tahmin edilen Çin’de ilk kazanan Airbus oldu.

Hong Kong merkezli hava yolu şirketi Cathay Pacific’in bölge iştiraklerini revizyondan geçirme planları kapsamındaki uçak alım işini Fransız üretici kazandı.

İki firmanın yaptığı açıklamada, Cathay Pacific 32 adet uçağı 4 milyar dolar karşılığında Airbus’tan satın alacak. Anlaşmaya göre Cathay Pacific, filosuna 32 adet Airbus A321neo model jeti dahil edecek.

A321neo modeli 240 yolcu kapasitesine sahip ve yakıt verimi yüksek yeni motorları sayesinde koltuk başına yüzde yakıt tasarrufu sağlıyor. Airbus, bu iş için Amerikalı Boeing’in 737 MAX 10 modeliyle rekabet halindeydi.

Airbus tarafından yapılan açıklamada, tek koridorlu orta sınıf jetlerin Cathay Dragon tarafından işletileceği ve Hong Kong ile birkaç Asya durağı arasında çalışacağı belirtildi.

Airbus A321neo model uçaklar Hong Kong merkezli Cathay Pacific’in revizyon ve modernizasyon stratejisi kapsamında hâlihazırda kullandığı 15 adet A320s ve 8 adet A321s model uçağın yerini alacak. Filosundaki uçak sayısı da böylelikle 9 artmıi olacak ve şirketin bölgesel büyüme hedeflerinde değerlendirilecek.

Hong Kong firması, 28’i Çin içerisinde olmak üzere toplam 56 noktaya uçuyor.

Habertürk

Hakkında Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an da O Hava Yolları firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir