E-Ticaret
Trend

E-ticaret Girişimcileri için 5 İpucu

E-ticaret Girişimcileri için 5 İpucu

E-ticaret günümüzde oldukça kalabalık bir sektör. Müşteri sayısı sürekli artıyor olsa da, çevrimiçi işletmelerin sayısı da artıyor. Göze çarpmak kolay değil. Bugün dikkatinizi, müşterilerin mağazanızla olan deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilecek birkaç noktaya çekmek istiyoruz. Sonuç olarak, bu satışlarda ve gelirde bir artışa yol açacaktır. Bu herkes için bir kazanç – müşteriler alışverişten zevk alır ve siz daha fazla para kazanırsınız. Bu senaryoyu hayata geçirmek için neler yapabileceğinizi görelim!

1. Müşterilerle iletişimde kalın

Çevrimiçi bir işletme yürütmek, müşterilerle doğrudan iletişim eksikliği ile karakterizedir. Bununla birlikte, alıcılarla ilişki kurmanın ve onlarla iletişim halinde kalmanın çeşitli başka yolları da vardır. Bu alandaki önemli noktalardan biri mağazaya bir iletişim sayfası eklemektir . Genellikle bir e-posta adresi veya telefon numarası, ancak bazen de bir form içerir.

Başka bir iyi çözüm, canlı sohbet olabilir . Bu tür bir seçenek, müşterilere gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazadaki bir asistanla iletişim izlenimi verir. Herhangi bir şey sorabilir ve hızlı bir yanıt alabilirler. Bir engelle karşılaştıklarında web sitesinden ayrılmalarını engeller.

Bir haber bülteni almanızı da tavsiye ederiz . İyice hazırlanırsa müşterilerle çok güçlü ve düzenli bir ilişki kurabilir.

Son olarak, bir çevrimiçi mağazayla ilişkili bir blog sayfası , potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve güvenlerini kazanmak için harika bir fikirdir. Dürüst, yararlı ve profesyonel makalelerle mağaza sahipleri neyin ne olduğunu ve müşterileri kazanmanın en iyi yolu olduğunu bildiklerini kanıtlayabilir.

2. Mobil kullanıcılara iyi bakın

Son yıllarda, tüm çevrimiçi alışverişlerin yarısından fazlası mobil cihazlardan yapıldı. Bu, her çevrimiçi mağazanın cep telefonlarına uyarlanması gerektiği anlamına gelir , aksi takdirde satış fırsatlarının çoğunu kaybederler. İnsanlar sürekli olarak mobil aracılığıyla web’e bağlanıyor, her yere yanlarında taşıyor, otobüste, sahilde zaman geçiriyor, hatta bir alışveriş merkezinde alışveriş yaparken araştırma yapıyor. Dikkatlerini çekmek için, bir e-ticaret mağazasının en azından mobil uyumlu olması gerekir, böylece kolayca gezinebilirler. Daha da iyisi, özel bir uygulamadır, ancak çok daha fazla çaba gerektirir. Sadece iyi gelişmiş ve tanınmış markalara tavsiye ediyoruz.

3. Resimlere ve fotoğraflara dikkat edin
Yüksek kaliteli fotoğraflar , müşterinin bir ürünle gerçek hayattaki ilişkisini değiştirmenin başka bir yoludur. Önce görmeden ve dokunmadan çevrimiçi bir şey satın almak zordur. Bununla birlikte, doğru açıklamalarla birlikte iyi görseller, müşterilerin karar vermesine ve satın alma işlemini sonuçlandırmasına yardımcı olur. İyi sergilenen bir ürün , tümü yüksek kalitede ve yakınlaştırma olanağı olan birçok fotoğrafa sahip olmalıdır .

Ürünü farklı açılardan göstermek , büyük resmi ve ayrıntıları sunmak için farklı fotoğraflar çekmek de önemlidir . Yaygın bir eğilim, bir ürünün özelliklerini zarif ve şık bir şekilde ortaya koyduğu için beyaz bir arka plan kullanmaktır .

4. Ürünlerin reklamını yapmaya başlayın

E-ticaret mağazası açılıp çalışır hale gelmez, bundan biraz kar elde etmeyi düşünmenin zamanı geldi. Ne yazık ki, müşteriler neredeyse hiçbir zaman mağazaya gelmez, kendi başlarına bulur ve bir şeyler satın almaya başlar. Bir uyarıcıya, uyarıya, bir tür cesaretlendirmeye ihtiyaçları var . Reklam bunun için yaratıldı.

Yeni bir çevrimiçi mağazanın sahibi, işletmeyi ücretsiz ve ücretli olarak tanıtmak için farklı seçeneklere sahiptir. Potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medya profilleri oluşturmanız ve bunları düzenli olarak güncellemeniz önerilir . Mağazanın web sitesiyle ilişkili bir blog , arama motoru sonuçları sayesinde müşterileri mağazaya yönlendirebilecek başka bir reklam biçimidir.

Öte yandan ücretli alternatifler var. Google Alışveriş Reklamları , e-ticaret söz konusu olduğunda en iyi ücretli pazarlama seçeneğidir. Google Arama sonuçlarında görünürler ve potansiyel müşterilere sunulan ürünlerin bir örneğini gösterirler. Bir resim, bir fiyat etiketi ve kısa bir açıklamayla Google Alışveriş Reklamları, temelde mağazada bulunabileceklerin bir tadıdır. Google Alışveriş Reklamları, Benimle iletişime geçerek  kurulabilir ve yönetilebilir . Bu, özellikle yeni başlayanlar ve küçük mağazalar için en iyi seçenektir, ancak her tür e-ticaret işletmesi, Muhammet BAYRAM tarafından sunulan Alışveriş Reklamları otomasyonundan yararlanabilir .

Son olarak, mağazanızın web sitesini daha önce ziyaret etmiş müşterileri çekmek ve onlara ürünlerinizi hatırlatmak için yeniden pazarlamayı unutmayın.

5. İndirimleri ve kuponları unutmayın

Dürüst olalım – hepimiz satışları ve indirimleri seviyoruz. Daha düşük bir fiyata bir şeyler satın almak iyi bir duygu. Neredeyse kurtarmak gibi görünüyor! Bu nedenle, bir mağaza sahibi zaman zaman indirim ve kuponları unutmamalıdır.

En popüler seçenek olan yüzde indirimlerinden başlayarak bunu yapmanın birden fazla yolu vardır . % 5,% 10,% 15 kesinlikle müşterileri bir şeyler almaya ikna edecek. Ancak fiyatı düşürmeyi göze alamayan küçük veya yeni e-ticaret mağazaları için en iyi yöntem olmayabilir.

Böyle bir durumda, ilk kez alıcı indirimi veya ücretsiz kargo gibi başka olasılıklar da vardır . Dahası, iade edilen müşteri indirimi, üyelik indirimleri veya tavsiye indirimleri gibi kuponlar yalnızca bir kerelik satın alımlarla değil, aynı zamanda bir müşteri ile uzun süreli bir ilişki ile sonuçlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?