Muhammet BAYRAM - Dijital Pazarlama & E-Ticaret Danışmanı
Dijital PazarlamaE-Ticaret

E-Ticaret Sitelerinin Olmazsa Olmazları

E-Ticaret Sitelerinin Olmazsa Olmazları

Günümüzde E-Ticaret sitelerinin hızla artması ile birlikte rekabette artmaktadır, çünkü artık her 10 fiziki mağazadan 1 tanesi aynı zamanda E-Ticaret mağazalarını oluşturmaktadır. E-Ticaretin önem kazandığı bu yılda E-Ticaret sitelerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz 6 faktörden bahsedeceğim.

Tasarım ve Site Yapısı

Site tasarımın önemini, “Kötü tasarlanmış bir web sitesi yılışık bir satıcıya benzer” sözü üzerinden örneklendirmemiz mümkündür. ‘Estetik-hız-müşteri deneyimi’ üçlüsü tasarımın önemini anlatmaya yeterlidir.

Renk, vitrin, kolay erişim, kategorileştirme sitedeki en önemli noktalardır. Kullanıcılar siteye girdiğinde boğucu renk karmasıyla karşılaşması ve amatörce yapılmış renk seçimleri marka değerini ve kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir. Sitenin bulunduğu sektöre uygun renkleri ve renklerin birbirleriyle uyumuna dikkat etmek önemlidir.

Fiziksel satışlara sahip dükkanlarda vitrin ne kadar önemliyse e-ticaret sitelerinde de vitrin o kadar önemlidir. Vitrinde bulunan ürünleri dikkatli seçmek önemlidir. Vitrinde bulunacak indirim balonlarının ve bannerlerin tasarımı kullanıcıyı harekete geçirecek özellikte olmalıdır.

Sitenin yapısı, e-ticarette en önemli olan parametredir. Anasayfa dan ürün kategorilerine, kategorilerden ürünlere doğru bir akışın olması kullanıcı deneyimini arttıracaktır. Kullanıcının bir ürünle buluşması sonrasında kategorilere ve anasayfa ya ulaşımı kolay olmalıdır. Bunun için site haritasına sahip olmak ve breadcrumbs kullanımı önemlidir.

Ürün Yönetimi

Başarılı bir e-ticaret sitesinde ürün yönetiminin doğru yapılması olmazsa olmaz bir özelliktir. Pazarda ürün satmadığınız için, müşteriler ürünleri elle kontrol ederek ya da deneyerek almayacaklar. Bu nedenle ürün hakkında kullanıcıları tatmin edici şekilde bilgilendirmek gerekir.

Satışları direk etkileyecek noktaları, fotoğraf, ürün açıklaması, ürün kıyaslama ve satış işleminin kolayca yapılması şeklinde sıralayabiliriz.

Bu nedenle, ürün fotoğraflarının gerçekte olduğu gibi olmasına özen gösterilmeli, temiz, sade ve estetik görülmesine dikkat edilmelidir. İade işleminin gerçekleşmemesi açısından da bu kriter önemlidir.

Ürün açıklaması, kullanıcının kararının etkileyecektir. O nedenle ürüne dair ne kadar detaylı bilgi verilirse o kadar iyi olacaktır. Kesinlikle ürün açıklaması yazılmalıdır. Açıklaması olmayan ürünlerin satışları oldukça zordur. Açıklamalar, herkesin – ilkokul, lise, lisan mezunları- anlama kapasitesine uygun şekilde yazılmış olmalıdır. Ürünlere dair videolu tanıtım olması da size rakiplerinize karşı avantaj sağlayacaktır.

Kıyaslama, Ürünlerin diğer ürünlerle kıyaslama yapılmasına olanak sağlamak kullanıcılar için önemlidir. Kullanıcıya, farklı marka ya da aynı markanın farklı ürününü kıyaslama yapma fırsatı sunulmalıdır. Ürün kıyaslama, müşterilerin karar verme sürecini hızlandıran bir parametredir.

SEO

E-ticaret SEO, organik trafiğinizi arttırmak için önemlidir. SEO’da neler yapılabilir derseniz: Rakip analizi, anahtar kelime analizi, doğru ve harekete geçirici sayfa ve başlık açıklamaları, optimize edilmiş ürün açıklamaları, site hızı, mobil uyumluluk, çöp sayfaları temizleme, blog, kopya URL’leri tespit etme, canonical URL belirleme, breadcrumb, sayfaların ve ürünlerin rich snippets uygulamalarını belirlemek şeklinde listeleyebiliriz. SEO çalışmalarının, web te yer alan tüm siteler için büyük öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk, hem kullanıcı deneyimini etkileyen hem de Google aramalarındaki sıralama faktörü olduğu için önemlidir. E-ticaret sitelerin, mobil kullanıcı sayısının artması ve satışların mobilde daha çok yapılmaya başlamasıyla responsive tasarım dediğimiz mobil uyumlu hale getirilmesi çok büyük öneme sahiptir.

Hız

Zenginler neden çok lüks arabalara dünyalarca para harcarlar, sadece estetik olduğu için mi? Elbette hayır. Bir Ferrari marka arabayı hayal edin. En büyük özelliği nedir diye soracak olsam, elbette ilk akla gelecek şey hızdır. E-ticaret siteleri için de bu böyledir. Site hızı, size sınıf atlatacak bir faktördür. Site hızı aynı zamanda Google arama sonuçlarında bir sıralama faktörü olduğu için organik trafiğinizi etkileyecektir. SEO uzmanlarına bir sitede dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler nedir diye sorulduğunda, hızı mutlaka ilk 5 madde içinde sayacaklardır.

Hız, kullanıcıların karar vermesinde de önemli rol oynar. Eğer sitede ürün sayfaları geç açılıyorsa, resimler geç yükleniyorsa, kullanıcıların alışveriş yapabileceği sitelerin çok olması nedeniyle kullanıcılar sitenizi terk edeceklerdir. Eğer bulunmaz Hint kumaşı satmıyorsanız, kullanıcılar başka sitelere gideceklerdir. Siteniz, marka değeri açısından da müşteri zihninde kötü bir tecrübe olarak kalacaktır.

SSL Sertifikası

Fiziki satış gerçekleştirmediğiniz için müşteriye güven vermeniz çokça önemlidir. E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayan internet kullanıcıların en büyük sorunu güvendir. Kullanıcılar kredi kartı bilgilerini paylaşmak zorunda oldukları için, müşterilere güven vermeniz çok önemlidir. Bilgilerini çalınmadığını garanti vermek için edinmeniz gereken en önemli sertifika SSL’dir. SSL sertifikanızın olması alışverişlerde güvenilir olduğunuzu gösteren en önemli parametredir.

Sizde bu 6 Altın Kurala dikkat edin.

Benim de E-Ticaret Mağazam var ve E-Ticaret Danışmanlığı Hizmeti almak istiyorum diyorsanız bana İletişim bölümünden form doldurabilirsiniz, iletişim@muhammetbayram.com dan ulaşabilir ya da sitemin alt kısmında WhatsApp butonuna tıklayarak sorularınızı sorabilir ücretsiz danışabilir siniz.

Sağlıcakla Kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?