E-TicaretGirişimcilik

E-Ticarette Başarılı Olmak İçin Tavsiyeler

Günümüzde e-ticaret yapmak, hemen herkesin para kazanma fikirleri arasında yer alıyor. Bir miktar parası olan kişiler, bununla bir e-ticaret sitesi açarak para kazanırım düşüncesinde. Elbette bu iş böyle kolay olmuyor. Bu nedenle bugün varken, yarın yok olan birçok e-ticaret sitesi var. Büyük bir başarı elde eden e-ticaret sitesi sahiplerinin yanı sıra, büyük bir hayal kırıklığı geçirenlerde var. Başarıyı elde eden e-ticaret sitelerinin ortak özellikleri vardır. Bu nedenle bir e-ticaret girişiminde bulunmadan iyi bir araştırma yaparak başarı kriterleri hakkında bilgi toplamanız iyi olacaktır.

Normal Ticaretten Farklı Görmeyin
E-ticaret ile sıradan ticaret arasında pek fark yoktur. Daha önce ticaretle hiçbir ilginiz olmadan e-ticaret girişiminde bulunduğunuz zaman yapabileceğiniz en temel hata, ticaret kurallarının internette geçerli olmadığını düşünmektir.Tabii ki farklılıklar söz konusudur; ama temeli ticarettir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız, ticaretin temelleri hakkında bilgi sahibi olun.

Ulaşılabilirlik Çok Önemlidir
Normal ticarete göre önemli farklardan birisi, ulaşılabilirlik konusunda e-ticaretin daha avantajlı olmasıdır. Elbette bunu başarmak için çaba harcamalısınız ve müşteri memnuniyetiyle ilgilenmelisiniz. Ulaşılabilir olmak için arama motorlarında görünmeli, sosyal medya ağlarına sahip olmalısınız. E-ticaret sitelerine ulaşabilme konusunda, arama motorları oldukça önemlidir. Ama sosyal medya ağlarının önemi de son derece fazladır.

Müşterilerinizi Önemseyin
Müşterilerin şikayetlerini ve memnuniyeti konusunda yapılan birçok araştırma vardır. Bunların sonuçlarına bakıldığı zaman kötü yorumların hemen yayıldığı bilinmekte ve müşterinin birçok kişiyi etkilediği görülmektedir. Bu nedenle herhangi bir nedenle mağdur olan müşteriyle ilgilenmeniz ve mağduriyetini bir şekilde gidermeye çalışmanız, kötü yorumları engelleyecektir. Müşterinin güvenini kazanmanız, ürünlerini en iyi şekilde onlara ulaştırmanız gerekiyor.

Analiz Yapın
E-ticaret konuları arasında en önemli kurallardan birisi de analizdir. Reklamdan tutun da müşteri hizmetlerine kadar tüm alanlarda büyük resme bakmalısınız. Bunu yapabilmek için her aşamaya hakim olmalısınız. Satın almanın ve satışın nasıl yapıldığını bilmeli, iyileştirebilmek için bu aşamalarda analizler yapmanız gerek. Hata yapmamak için sürekli rapor tutmalı, girdi – çıktıları izlemeli, en iyi satış için sürekli ölçüm ve analizler yapın.

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün