Dijital PazarlamaE-Ticaret

Google Analytics E-Ticaret Kurulumu

Google Analytics E-Ticaret Kurulumu üzerinde ufak, orta ve büyük ölçekli e-ticaret sitelerinin takibi için kullanılması gereken bir çok araç olduğu gibi, dönüşüm, sipariş, gelir, en çok satılan ürünler gibi bir çok rapor oluşturabileceğiniz oldukça gelişmiş araçlar mevcut.

Öncelikle bunun için ilgili Analytics hesabının e-ticaret kurulumu özelliğinin açılması gerekmekte. Bunu Görünüm altındaki E-Ticaret ayarlarından altındaki ayarlardan açabilirsiniz.

Bu ayarı açarken dikkat etmenizde fayda var, standart olarak açılan para birimi Amerikan Doları’dır. Bunu Türk Lirasına çevirmeyi unutmayınız.

google analytics kurulumu

Yeni Hedef Ayarlama bölümünden standart ayarları kullanabilirsiniz. Bunun için Sipariş Verme / place an order ayarını seçip kuruluma devam ediyoruz.

google-analytics-siparis-verme-ayarı

Form takibinde olduğu gibi siparişlerin sayımı için de oluşturduğumuz hedefe ayırt edecek bir isim vermemiz şart.

hedef-olusturma-isim-verme

Ardından en önemli yere geliyoruz. Teşekkür sayfasının ayarlanması.

Kullandığımız e-ticaret altyasının (Woocommerce, Magento, T-Soft, Platin Market) teşekkür sayfasının hangisi olduğunu Analytics üzerinden sayfa izleme yöntemi ile tüm sayfaları görüntüleyip teşekkür sayfasının URL’ini bulabileceğimiz gibi, kendi demo veya canlı alanınızda test siparişi vererek bu URL’i görüntüleyebilirsiniz.

google-analytics-hedef-ayarları

Teşekkür sayfasının URL’ini bulduktan sonra hedef ayarlarında Begins with yada Başlıyor seçeneğini seçip .com veya .com.tr’den sonraki URL’i buraya yapıştırıyoruz.

Ardından bu adımları bir huni şeklinde görüntülemek için sepet sayfası ve varsa login sayfasının önceliklerine göre adımlayıp gerekli ayarları kaydediyoruz.

Yaptığımız işlemler oldukça basit aslında siz değerli ziyaretçilerim için basit ve görsellerle destekleyerek hazırlamaya çalıştım umarım fayda sağlar.

Bu içerikle ilgili olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca E-Ticaret Danışmanlığı için İLETİŞİM bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?