Dijital Pazarlama

İnstagram Alışveriş Özelliği Açma

İnstagram'da Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir ?

İnstagram Alışveriş Özelliği Açma

İnstagram alışveriş özelliği, işletmenizde yer alan ürün ve hizmetleri müşterilerinize video ve görsel medya içerikleri ile pazarlayabilmenize olanak sağlayan özellikler bütünüdür.

İnstagram alışveriş özelliği ve türevi nitelikler günümüzde e-ticaret işletmeleri adına oldukça önemli bir konumdadır. Çünkü teknolojik gelişmeler, sosyal medya ilgisi ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci kullanıcıların mevcut alışveriş davranışlarında büyük bir değişime sebep oldu. Dolayısıyla yeniliğe neden olan alışveriş kitlesi ve bu yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalan işletmeler, instagram’ı en etkili sosyal medya platformu haline getirdi.

İnstagram mağaza özelliği ne işe yarar? İnstagram ile işletmenizi üst standartlara taşımanız ne derece mümkün? İşletmenizi dijital dünyada büyütebilir misiniz? Cevabını merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını kapsamlı bir şekilde bu içerikte bulabileceksiniz.

instagram-alisveris-ozelligi-aktif-etme

Instagram Alışveriş Özelliği Ne İşe Yarar?

İnstagram alışveriş özelliği temel olarak, fiziksel olarak varlığını sürdüren işletmenizi sosyal medya platformunda dijitalleştirmenize yardımcı olan bir özelliktir. Bu anlamda özelliğin size sağladıkları şunlardır:

 • Ürün ya da hizmet kataloğunun Instagram profiline entegrasyonu
 • Hikayeler, Keşfet alanlarında özel bir mağaza sekmesi aracılığı ile işletme tanıtımı
 • Müşterilerin ürünlere hızlı ve pratik biçiminde erişimi
 • Hikayeler üzerinden ürün hakkında detaylı bilgilerin erişimi
 • Kolay bir alışveriş deneyimi sağlama

İnstagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

İşte herkesin en fazla merak ettiği ve öğrenmek istediği konuya geldik. Hemen devam edelim!

Günde 500 milyondan fazla Instagram ziyaretçisi ve bunların 250 milyonunun en azından bir işletme hesabını takip ettiği düşünüldüğünde, Instagram alışveriş özelliği kullanımı opsiyonel bir durum olmaktan çıkıp, zorunlu hale gelmiştir. Bu noktada her işletme sahibi, Instagram alışveriş sayfası açma yollarını araştırmaktadır. Gerçekleştireceğiniz birkaç işlem adımı ile kısa bir süre içerisinde Instagram shop kurulumu yapabilir ve işletmenize özel bir vitrin oluşturabilirsiniz.

İnstagram alışveriş özelliğini açmak için ilk yapmanız gereken adım, katalog bağlantısı oluşturmaktır. Instagram işletme hesabınızı Facebook kataloğuna bağlamak için iki farklı seçenekten yararlanabilirsiniz.

https://www.facebook.com/commerce_manager/get_started/ bağlantısı üzerinden Katalog Yöneticisi’ne erişim sağlayabilir ve mağazanıza endeksli bir katalog oluşturabilirsiniz. (Ürün etiketi ya da çıkartmaları kullanmayı tercih ederseniz, E-Ticaret Kataloğu’nu seçin.)
Katalog Yöneticisi kullanımı size uğraştırıcı bir yol olarak göründüyse de kendinize onaylı bir Facebook ortağı bulabilirsiniz.

Ayrıca Instagram alışveriş özelliğini açabilmeniz için işletme hesabınızın Instagram tarafından incelenmesini sağlamalısınız.

Bunun için Instagram profiliniz üzerinden Ayarlar > İşletme > Instagram’da Alışveriş’i seçin. Özelliği etkileştirip kullanabilmek için hesabınızın incelenmesinin tamamlanmasını bekleyin.

Instagram alışveriş özelliğini etkileştirmeden önce birkaç hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar:

 • İşletmenizin ürün ve hizmetlerini öne plana çıkarabilmek adına hesabınızın Instagram alışveriş onayı almış olduğundan emin olun.
 • Uygulamada gerçekleştirilen son güncellemenin cihazınızda yüklü olduğundan emin olun.
 • İnstagram alışveriş özelliğinden yararlanabilmek için Instagram alışveriş kurulumunu tamamlayın.

İnstagram alışveriş özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayınız.

 1. Profilinizde sağ üst köşede yer alan üç çizgi sembolüne tıklayın.
 2. İlk sırada bulunan Ayarlar’a dokunun.
 3. İşletme’ye tıklayın.
 4. Alışveriş’e tıklayın. (Instagram alışveriş kurulumunu sağlayabilmiş, Instagram alışveriş onayı almış hesaplar tarafından görülebillir.)
 5. Devam seçeneğine tıklayın.
 6. Hesabınıza bağlayabileceğiniz bir Instagram alışveriş kataloğu tercih edin.
 7. Bitti’yi seçerek etkinleştirme işlemini tamamlayın.

instagram-alisveris-ozelligi-etkinlestirme-muhammet-bayram

Instagram Alışveriş özelliği nasıl onaylatılır ?

Eğer yukarıdaki tüm adımları eksiksiz olarak gerçekleştirdiyseniz ve buna rağmen bu özellik onaylanmıyorsa Business manager’da İşletmenizi onaylatmanız gerekebilir.

İşletmenizi onaylatmak için ilk şart bir mobil uygulama oluşturmanızdır. Bu mobil uygulama bildiğiniz bir mobil uygulama değildir.

developers.facebook.com/apps/ hemen bu adrese gidin ve sağ üst köşeden Create App’e tıklayarak uygulamanızı oluşturun.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Aktif Edilir?
Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

 

Temsili olarak bir mobil uygulama oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları tamamlayın.

Business.Facebook.com’a giriş yapın ve ilgili işletmeyi seçin. Açılan panelde Güvenlik Merkezi‘ne tıklayın. Sonraki adımda burada bulunan İşletme Doğrulamasına tıklayın.

Instagram-Alisveris-Dogrulatma

İşletme Doğrulaması kısmında sizden istenen bilgileri resmi bilgiler çerçevesi içerisinde eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde doğrulatma talebiniz dikkate alınmayacaktır. Talep gönderdikten sonra Facebook Uzmanları işletmenizi inceleyerek, gerekli gördükleri takdirde sizden resmi evraklar talep edebilir. Bu adımlara tek tek uymanız gerekmektedir.

Instagram işletme doğrulama süreci zaman zaman çok hızlı sonuçlandığı gibi zaman zaman bu süreç uzayabilir. Bu tamamen Instagram’a gelen taleplerin yoğunluğuna bağlıdır. Eğer işletmenizi doğrulatamazsanız Instagram Alışveriş özelliğini aktif edemeyebilirsiniz.

Yukarıda İnstagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir konusunu ele aldım sizde yukarıdaki adımları tek tek uygulayarak İnstagram Alışveriş Özelliğini aktif edebilirsiniz.

Bütün adımları uyguladınız ancak halen İnstagram Alışveriş Özelliğini aktif edemediniz ise bana BURADAN ya da site altındaki WhatsApp butonuna tıklayarak ulaşabilir ya da bu makale altına yorum bırakabilirsiniz.

Saygılarımla.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar yazınız tam da aradığım yazıydı çok teşekkür ederim sayenizde Mağazamızın Instagram alışveriş özelliğini aktif ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?