Blog ve Para

Instagram Üzerinden Siteye Trafik Çekme

Birkaç yıl önceye kadar sosyal medya ağları hakkında pek bilgimiz yoktu. Ama şimdilerde hangisini kullansak daha faydalı diye araştırmaya başladık. Hatta belli dönemlerde, belli sosyal medya ağlarının popüler olduğunu ve yeni fenomenler doğurduğunu da biliyoruz. Instagram henüz 2010 yılında hayatımıza girmiş olsa bile diğer sosyal ağları gölgede bırakmayı başardı. Bunun bilincinde olan markalar ise müşterilerine Instagram üzerinden de hizmet vermeye başladı.

Videoları Önemseyin!

Artık fotoğraf ve video çekmek, her zaman yanımızda taşıyabildiğimiz yüksek çözünürlüklü kameralara sahip akıllı telefonlarla çok kolay. Instagram ilk başta yalnızca kare fotoğraflar yükleyebildiğimiz, birkaç filtresi bulunan bir sosyal ağdı. Şimdi ise birçok filtresi, istediğimiz ölçülerde fotoğraf veya video ekleyebildiğimiz gelişmiş bir platform haline geldi.

Instagram ilk başta yalnızca kare fotoğraflar yükleyebildiğimiz, birkaç filtresi bulunan bir sosyal ağdı. Şimdi ise birçok filtresi, istediğimiz ölçülerde fotoğraf veya video ekleyebildiğimiz gelişmiş bir platform haline geldi

Profilinizi Güncel Tutun!

Bildiğiniz gibi Instagram’da diğer sosyal ağlarda olduğu gibi etkinlikler oluşturamıyor, link paylaşamıyorsunuz. Link koyabildiğiniz tek yer, biyografi kısmı ve burayı düzgün bir şekilde hazırlamalı, yalnızca linki koyup çıkmamalısınız. Bu kısma web sitenizi tanımlayan bilgiler yazmalı ve daha sonra linkinizi koymalısınız. Gelelim, takipçilerin biyografi kısmının yer aldığı profile gelene kadar ki kısma. Sonuçta takipçiyi kazanabilmek için önce onun dikkatini çekmelisiniz. Bunun için ilgi çekici fotoğraf ve videolar paylaşmanız gerekiyor.

Fenomenleri Kullanın!

Bildiğiniz gibi Instagram’ın da kendi fenomenleri var. Belli konularda paylaşım yapan veya lifestyle blogger denen şekilde günlük mantığında kullanılan popüler hesaplar var. Bu hesapların iyi bir takipçi kitlesi bulunuyor ve sizler markanız için bu hesaplardan faydalanabilirsiniz. Zaten Instagram henüz reklam özelliğini getirmeden önce bu şekilde yapan markalar vardı. Yüksek takipçi sayısına sahip ve geri dönüşleri iyi bir profil, markanızın fotoğrafını sayfa adıyla paylaşıyordu ve buna göre geri dönüş sağlanıyordu.

Etiketleri Kullanın!

Instagram’da birçok etiket (hashtag) kullanıldığını biliyorsunuz. Bir gönderide en çok 30 etiket kullanabiliyorsunuz ve bu etiketlere düştüğünüz zaman daha fazla etkileşim alabiliyorsunuz. Ama etiketleri abartmamanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar, en yüksek etkileşimlerin 11 hashtag kullanılan gönderilerde olduğu ortaya çıkmıştır. Çok fazla etiket kullanmanız, takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir ve takipçi avına çıktığınızı düşündürebilir. En fazla 11 etiket kullanmak işinizi görecektir ve trafiğinizi artıracaktır. Ayrıca bir süre Instagram’da vakit geçirdikten sonra daha az etiket kullanma yoluna gitmelisiniz.

 

Bu arada instagram hesabıma beklerim 🙂 Beni takip etmeyi unutmazsanız sevinirim…

İnstagram: @muhammetbayramphotography

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün