Karaman

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu

Karaman'ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Sözünün Hikayesi

Öncelikte tarihi ve turistik anlamda öneminin büyük olduğu Türk Dilinin Başkenti Karaman’ın il olduğunu her zaman belirtmekteyim ve yılmadan belirtmeye devam edeceğim.  Memleketim Karaman 21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 3578 sayılı Kanun ile Türkiye Cumhuriyet’inin 70. ilidir.

Beni en çok üzen tarafı da 28 yıldır il olan bu şehrimizin hala Konya-Karaman olarak tabir edilmesi. Bu anlaşılmasın ki Karamanlılar Konyayı sevmezler tam aksine nasıl karamanlılar karamanı seviyor ise Konyayı da bir o kadar severler. Beni üzen tarafı 28 yıldır insanlarımız hiç mi karaman hakkında belgesel izlememiş, kitap-gazete-dergi okumamış, hiç mi haberlerde görmemiş, teknolojinin bu denli gelişmesine rağmen maalesef halen Konya-Karaman mı ?  sözünü duymaktan kaçınamıyorum. Umarım insanlarımız Karaman’ı mızın il olduğunu öğrenirler.

Gelelim Yıllardır Karaman Hakkında Bilinen O Meşhur Söze…

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu ? 

1.EFSANE : Karaman’ın kalesini kuşatan düşmanlar geceyi beklemeye başlarlar. O gece Karamanoğlu Beyliğinin Askerleri başka seferdedir. Kaleyi savunacak yeterli asker yoktur. Düşünüp taşınan yaşlılar ve ileri gelenler bir kurutuluş yolu bulmaya çalışırlar. Bir çoban “Bakın der Karaman”da ne kadar koyun, koç varsa toplayalım boynuzlarına fenerler takıp bayır aşağı sürelim. Düşman, çok kalabalık olduğumuzu sanır, belki kuşatmayı kaldırır” der. Çobanın dediği yapılır. Boynuzları ışıklı sürü aşağı inmeye başlayınca düşman askerleri büyük bir ordunun üzerine geldiğini sanarak kaçmaya başlarlar. Durum sonradan anlaşılınca da iş işten geçmiştir. “Karaman’ın Koyunu, Sonra çıkar oyunu” deyişinin bu olaydan rivayet edildiği söylenir. .

2- EFSANE: Karamanoğulları Beyliği Moğollarla sık sık savaş halindedir. Moğollar Karaman Beyliği üzerine sefer düzenlerler ve beylik sınırında gecelerler. Tam bu sırada, Karamanoğulları Beyliği askerleri koyun postlarını üzerlerine giyerler ve bazıları boyunlarına çan takarak bir koyun sürüsü havasını verirler. Bu şekilde tam teçhizatlı olarak düşman üzerine doğru varırlar. Moğol askerleri akşam eğlencesinde olup, gelenin gerçek bir koyun sürüsü olduğunu zannederek aldırmazlar. Gelen Karamanoğulları askerleri ayağa kalkıp, postları sıyırarak Moğol askerlerin bozguna uğratırlar. Moğol askerlerinden canını kurtaranlar memleketlerine vardıkları zaman “Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu” demişlerdir. Efsanenin bu olaydan kaynaklandığı rivayet edilmektedir.

Karaman’ın Hala İl Olduğunu Bilmeyenler için Karaman Haritasını Paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün