Havacılık

NGS – Nitrogen Generation System Nedir ?

3 Mart 2001’de Thai Airways’e ait 737-400 ve 5 Kasım 1990’da Philippine Airlines’a ait 737-300 uçakları yerdeyken boş merkez yakıt tankının patlamasından dolayı ağır hasar aldı. Boş tankta kalmış olan en ufak yakıt miktarı bile sıcak koşullarda buharlaşabilir ve havadaki oksijen ile patlayıcı bir bileşik oluşturabilir.

1959’dan bu yana bunlar gibi 15 tane olay daha FAA’in 2001’de gelecekte Yakıt tanklarında meydana gelebilecek patlamaları en aza indirmek ve dizayn gelişimleri için SFAR88’i yayımladı. Bu geliştirmede yakıt pompalarının yeniden dizaynı,tanklardaki herhangi bir kablolama ve iklimlendirme-pnömatik sistemlere yakınlık ile alakalı konular yer aldı.

Bunun üzerine Boeing merkez tanktaki yanabilirliği en aza indirgeyen bir sistem geliştirdi ve buna NGS adını verdi. NGS sistemi ATA Chapter 47 olarak bakım dökümanlarımıza girdi. NGS sistemi sürekli olarak nitrojen üreten bir sistem olarak karşımıza çıkıyor yani bir bataryası falan yok nitrojen takviyesi yapılmıyor.

NGS nitrojeni havadan ayırmak için Air Speration Modül’ü kullanır. Daha sonra nitrojence zenginleştirilmiş hava merkez yakıt tankına basılır.İçerideki oksijen miktarı fazla olan hava ise ventilation (havalandırma) hattından dışarıya çıkar. Zaten FAA %12 kadar oksijen seviyesinin patlamayı önleyeceğini söylüyor. Bunun içinde bir 737’ye bir NGS modülü yeterli oluyor.

Nitrogen Generation System
Nitrogen Generation System

Sistemin göstergesi ise Main Wheel Well’de bulunuyor. Tam olarak APU Fire Control Handle’ın yanında.

  • En üstteki yeşil ışık sistemimizin faal olduğunu ( çalışabilir ) olduğunu gösteriyor.
  • Ortadaki mavi ışık ise sistemin geçici olarak faal olduğunu gösteriyor.Yani maviyi gördüğümüzde sistemi olabilecek en kısa sürede bakıma almamız gerekiyor yani uçak yurt dışındaysa diyelim ana üssüne dönmesi için bir uçuş yapabileceği anlamına geliyor.
  • En alttaki alttaki amber renkli ışık ise sistemin INOP yani çalışmadığını gösteriyor.

Her sistemin olduğu gibi bu sistemin de bir testi var tabi. NGS sisteminin BITE yani Built-in Test aleti airconditioning bayda,yerden uçağa hava bağladığımız Ground Pneumatic Connector‘un yanında bulunuyor. Buradan sistemin testleri yapılabiliyor.


Sistem THY uçaklarına modifikasyon şeklinde uygulandı ve uygulanmaya devam ediyor. 

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün