Teknoloji

Otomatlara Pet Şişe Atarak İstanbulkart’a Para Yükleyebileceksiniz

Evsel atıklar medeniyetimizin en büyük problemi. Özellikle büyük şehirlerde başta pet şişeler olmak üzere atık miktarı inanılmaz seviyelere çıkıyor. Belediyeler, toplanan evsel atıkların büyük bir kısmını ekonomiye geri kazandırıyor fakat daha fazla evsel atığın ekonomiye kazandırılabilmesi için vatandaşın yardımı da gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) önemli projelerinden biri olan İSBAK, ekonomik atıkların ekonomiye geri kazandırılabilmesi adına son derece olumlu bir adım. İSBAK otomatlarına boş pet şişeleri atan İstanbullular, ekonomiye geri kazandırdıkları pet şişeler için İstanbulkart’larına para yükleyebilecekler.

Vatandaşların pet şişeler ile İstanbulkart’lara para yükleyebilmesi, geri dönüşümün maddi kazancının farkına varılması ve bir geri dönüşüm kültürü oluşması adına önemli bir adım. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da her gün 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. İBB, söz konusu atıkların 6 bin tonunu ekonomiye geri kazandırıyor.

istanbulkart petşişe kampanyası

Pet Şişe Başına İstanbulkart’a Ne Kadar Yükleme Yapılacağı Belli Oldu

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Lansman Töreni kapsamında konuşan Mevlüt Uysal, geri dönüşüm projesi kapsamında İstanbulkart’lara ne kadar yükleme yapılacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da şu an 10 tane bulunan ve 1 ay içerisinde sayısının 100’ü aşması beklenen konteynerlerde atık şişe başına kazanılacak İstanbulkart kredisini açıkladı. Buna göre 0,33 litrelik pet şişe için 2 kuruş, 1 litrelik pet şişe için 6 kuruş ve 1,5 litrelik pet şişe karşılığında 9 kuruş yüklenecek.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiler de paylaşan Uysal şunları kaydetti:

“Dünyada ilk defa diyemiyoruz, bazı ülkelerde uygulanan ama Türkiye’de ilk defa uygulanacak. Pet şişe doğada kaybolmayan, geri dönüşümü hayatımızda da vazgeçilmez olan dönüşümü adına çok önemli katkı sunacağını düşünüyoruz. Belirli yerlerde koyacağımız konteynerlerle pet şişelerin toplanması, o pet şişeyi o konteynere atan her şahsın İstanbulkart’ına bedel ödenmesi öngörülüyor. Cam şişeleri henüz daha bu makinede toplayamıyoruz. Onun da çalışmasını yapıyoruz. 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutularının toplanmasıyla ilgili bir çalışma. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar kabullenilmesi, beğenilmesi bizi heyecanlandırdı.”

Pet şişelerin İstanbulkart’a etki edeceği kredi miktarıyla ilgili bilgi veren Uysal şöyle konuştu:

“Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart’ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor.”

Açıkçası uygulama oldukça güzel bir başlangıç olsa da yüklenecek miktar bizleri biraz hayal kırıklığına uğrattı. En çok yarım litrelik su şişelerinin kullanıldığı ve atıl hale geldiği düşünülürse, bunlardan 50 tanesinin sadece 1 TL’ye tekabül etmesi uygulamanın beklenenden daha az ilgi görmesine sebep olmaz diye umuyoruz.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-pet-sise-basina-istanbulkarta-kac-lira-yuklenecegi-belli-oldu-40949395

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün