Havacılık

Pilotlar Havada Gidecekleri Yönü Nasıl Bulurlar ?

Uçaklar Nasıl Yönlerini Bulurlar ?

Aynen kara yolları haritaları olduğu gibi hava yolları
içinde havacılık haritaları mevcuttur.

Bu haritalar hava yollarını oluşturan yerdeki radyo istasyonlarını, hava yollarının derece olarak açıları, uçulacağı irtifalar ve bunlar gibi birçok bilgiyi içermektedir. 

Haritalardaki tüm bilgileri takip edecek teçhizatlar ise uçaklarda mevcuttur. 

Pilotlar bu bilgileri kontrol ederek istenilen hava yolunda emniyetle uçuş yapabilirler.

Uçaklar kötü hava koşulları dışında her türlü zaman diliminde kolayca hedeflerine ulaşabilirler.
Uçağın navigasyonuna gideceği havalanın ismi veya kodları verilir, navigasyon bunu biligisayara iletir ve navigasyonun çizdiği digital haritasal yola uyumlu olarak bilgisayar uçağın uçuş ekipmanı haraket ettirerek uçağı yönlendirip hedefe ulaşmasını sağlar.
Uçaklar hava haritalarını takip ederek sadece kendileri için çizilen yolları kullanmak zorundadırlar. Kendileri için çizilen bu yolların dışına çıkamazlar.

 

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün