Havacılık

Ram Air Turbine Nedir ?

Ram Air Türbin, uçakların vazgeçilmezidir. Türkçe’ye çevirdiğimizde RAT için anlam bakımından karşımıza çarpan hava türbini olarak çıkar . RAT’ın görevinden bahsedecek olursak; Uçakta gövde altında bulunan RAT, çarpan hava sayesinde kendi bünyesinde bulundurduğu elektrik motoru ile uçağın hayati önem taşıyan elektrik sistemlerine ve gerekli olan hidrolik gücüne üretim sağlar. Daha detaylı anlatmak istersek;

Bir Ram Air Türbini (RAT), bir uçağa monte edilen ve alternatif veya acil bir hidrolik veya elektrik kaynağı olarak kullanılan küçük bir türbindir. RAT, hava akımından hava taşıtının hızına göre güç üretir ve bir elektrik jeneratörüne veya bir hidrolik pompaya bağlıdır.

Genel olarak, modern uçaklar yalnızca acil durumlarda RAT’ı kullanır;  ya hidrolik sistemlerin kaybı durumunda ya da birincil elektrik üretiminin kaybından sonra. Bu durumlarda RAT, uçuş kontrolleri veya uçuş-kritik enstrümantasyon, navigasyon ve haberleşme teçhizatı gibi hayati sistemleri güçlendirecektir. Bazı RAT’lar, sadece bir elektrik jeneratörüne güç sağlamak için sadece hidrolik güç üretirler.

Ram Air TurbineNormal koşullar altında, RAT gövdede veya kanatta bir bölme içinde depolanır. Gerektiğinde manuel olarak açılabilir veya bazı kurulumlar da tam bir AC gücü kaybı sonrasında otomatik olarak açılabilir. Güç kaybı ve RAT dağıtımı arasındaki aralıkta, temel pilleri çalıştırmak için uçak pilleri kullanılır.

Boeing’e baktığımızda ise sadece 737 serisinde RAT göremeyiz. Boeing’in diğer uçaklarında RAT bulunmaktadır. 737 de olmamasının sebebi ise en başta kontrol yüzeylerine verilen hareket,mekanik ve hidrolik olduğu için hidrolik devre dışı kaldığında mekanik kontrol sayesinde uçak güvenli bir şekilde pilot yetenekleriyle beraber güvenli bir iniş yapabilir. RAT’ın kullanımına gelirsek…

Genelde acil inişlerde kullanılır. Kullanım amacı uçakta elektrik kalmadığı için olduğuna göre, bir airbus elektrik kaybetti ise ortada bir sorun olduğu zaten aşikardır. Bu sebepten ötürü kullanım alanı, acil inişler olarak gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün