SEO

SEO İçeriği Oluşturmak İçin 9 İpucu

Arama motoru optimizasyonu

(SEO) avantajı için üretilen içeriğin korkunç bir ünü vardır ve bunun iyi bir nedeni vardır. “SEO içeriği” genellikle kötü yazılır, anahtar kelime listeleriyle doldurulur ve herhangi bir gerçek müşteri veya pazarlama değerinden yoksundur.

Bu dokuz ipucu, içeriği SEO faydası için üretme ve optimize etme şeklinizi değiştirecek ve sitenizdeki her metin parçasının sayfanın değerini artırmasını sağlayacaktır.

1. Kaliteli İçerik Oluşturun

Tamamen SEO trafiği merkezli bir bakış açısıyla, arama motorları, sıralama algoritmalarında giderek daha fazla müşteri deneyimi ölçütü çalışıyor. İçeriğiniz ilgi çekici değilse veya müşteriler sayfanıza ulaşırsa ve başka bir sayfa seçmek için arama sonuçlarına geri dönerse, sıralama yeteneğiniz azalır.

Tamamen SEO geliri merkezli bir bakış açısıyla, sitenize yanıltıcı veya genel olarak kötü içerikle getirdiğiniz herhangi bir ziyaretçinin bir satışa veya satışa dönüşme olasılığı daha düşüktür. Düşük kalite hiçbir değer sağlamaz ve bunu yaratan kaynaklarınızı israf eder.

Marka merkezli bir perspektiften, hedefiniz, pazarlama hedeflerinizi ve marka yönergelerinizi karşılayan profesyonel, tutarlı, güvenilir bir marka imajı yansıtmak için yapabileceğiniz en iyi içeriği üretmek olmalıdır.

2. Eşsiz Yapın

Açıkça ifade etmek gerekirse, her sayfadaki tüm içerik benzersiz olmalıdır – sitenizin her sayfasında tekrarlanmamalı, web deki diğer sitelerden kaldırılmamalıdır.

Arama motorları, yinelenen metin alanlarının değerini düşürür, çünkü bu, her bir sayfanın varlığının benzersiz nedenini açıklamaz. İçerik bir sayfada veya sitede yeterince sık tekrarlanırsa, aşırı optimizasyon sinyalleri göndermeye bile başlayabilir.

Her sayfada standart bir şablon olarak kullanılan, temel şirket avantajlarına ilişkin birkaç madde işaretli küçük bir bölüm yeterlidir. Ancak, aynı çekici anahtar kelimeleri defalarca içeren yüksek düzeyde optimize edilmiş bir paragraf hayırdır.

Arama motorları, web deki bilinen her sayfadaki içeriği eşler. Bu sayfalardaki kelimelerin kaç tanesinin sayfalarınızda kullandığınız kelimelerle eşleştiğini veya bunlarla yakından eşleştiğini kolayca tespit edebilirler.

Sayfalarınızı Wikipedia da ve diğer üst düzey sitelerde bulduklarınızın yetersizlikleriyle doldurmayın. Sahneyi, her yerde bulunan kabul edilmiş gerçeklerin kendi versiyonunuzla hazırlayın, ancak bunu, değerli olan masaya getirdiklerinizi tanıtmanın bir yolu olarak kullanın.

Benzersiz bir bakış açınız, karşıt bir görüşünüz, az bilinen bir gerçeğiniz, topladığınız araştırmadan elde ettiğiniz veriler veya anonimleştirilmiş satış verilerine dayanan istatistikleriniz var mı? Bu öğeler içeriğinize başka hiçbir sitenin sunamayacağı benzersiz bir değer katar ve müşterilerinize liderliği iletir.

3. Müşteriler için Yazın, SEO İçin Düzenleyin

Birincil hedefiniz harika, benzersiz içerik oluşturmak olduğu için oradan başlayın. Sağladığınız içerikle potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına hitap edin. Ziyaretçilerinize istediklerini vermek, sayfanızın ziyaretçileri potansiyel müşterilere ve satışlara dönüştürmesine yardımcı olacaktır.

İçeriği, ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için yazıldıktan sonra düzenleyin. Düzenleme çabalarınız, anahtar kelimelerin ve bağlamsal temalarının arama motorlarına güçlü alaka sinyalleri gönderecek kadar açık bir şekilde iletildiğinden emin olmaya odaklanmalıdır.

4. Anahtar Kelimeleri Kullanın

Optimizasyon, içerikte anahtar kelimelerin kullanılmasını gerektirir. Bu, kelimenin tam anlamıyla, insanların aradığı kelimeleri sayfanızdaki diğer kelimelere yazmak anlamına gelir.

Arama motorları bağlamsal alaka düzeyini anlayabilse de evcil hayvanlarla ilgili “kediler” den bahseden bir makale, Caterpilların hafriyat araçlarına atıfta bulunma olasılığı çok düşüktür metin yardımı olmadan fikirleri ileten belirsiz kavramlara veya görsellere atıfta bulunarak alaka düzeyini tespit edemezler.

İşin püf noktası, içeriğin yaratıcılığını, katılımını ve benzersizliğini korurken anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmaktır. Kesinlikle mümkündür, ancak harika içerik yazdıktan sonra anahtar kelimeleri ustaca düzenlemek için büyük bir çaba gerekir.

Öte yandan, anahtar kelime kullanımınızda çok az ayrıntıya girmenize gerek yoktur. “Kedi” ve “kediler” gibi çoğullaştırılmış versiyonların eş anlamlı olduğu varsayılır. “Koşmak” ve “koşmak” gibi çekimli fiiller veya “koşmak” ile “koşmak” gibi farklı zaman kipi fiilleri de genellikle eş anlamlıdır. Anahtar kelime öbeğindeki kelimelerin sırası bile dilbilgisi gereksinimlerini karşılamak için yeniden düzenlenebilir.

5. Anahtar Kelime Yoğunluğunu Unutun

Web sitenizdeki içerikte bulunan anahtar kelimeleri sihirli bir şekilde kullanma sayısı yoktur. Genel olarak, yüksek talepli anahtar kelimeleri en az bir kez kullanmalısınız. En büyük anahtar kelimelerde iki veya daha fazla çalışmak idealdir, ancak bunu yalnızca metnin akışını bozmadan yapabilirseniz.

6. Kolay Hedefler Arayın

Zamirler ve belirsiz referanslar, anahtar kelime değişimi için kolay hedeflerdir. “o” veya “onlar” gibi zamirler yerine gerçek anahtar kelimeleri kullanmanın yollarını arayın. Örneğin, bir karavan kiralama şirketi aşağıdaki cümleyi dönüştürebilir:

“Seyahat etmenin çok rahatlatıcı bir yolu olabilir …”

daha optimal bir sürüme:

“Karavan kiralamak, seyahat etmek için çok rahatlatıcı bir yol olabilir …”

7. Bir İfadenin Çift Görev Yapmasını Sağlayın

Paranızın karşılığını daha fazla almak için eşzamanlı anahtar kelimelerle çalışın. Tek bir kelime öbeği, iki veya üç çakışan anahtar kelimeyi içerebilir, çünkü bunlar daha uzun tek anahtar kelimeler ve iki ayrı anahtar kelime olarak sayılırlar.

Örneğin, şu cümleyi düşünün:

“Paris’e business class bilet satın alma konusunda kararsızsanız , şu avantajları göz önünde bulundurun… ..”

Bu örnek, aynı anda iki anahtar kelimeye (“birinci sınıf biletler” ve “Paris’e biletler”) hitap etmektedir.

Bu numarayı kullanmak, belirli anahtar kelimeleri metne dönüştürmek için gereken benzersiz zamanların sayısını azaltır.

8. Noktalama İşaretlerinde Optimize Edin

Arama motorları noktalama işaretlerini görmezden gelir. Bu, bir cümleyi bir anahtar kelime öbeğinin bir kısmıyla bitirebileceğiniz ve bir sonraki cümleyi anahtar kelime öbeğinin sonuyla başlatabileceğiniz anlamına gelir.

Bu kavramı herhangi bir noktalama işaretiyle kullanın: iki nokta üst üste, virgül, kısa çizgi vb. Örneğin:

“Fransa’ya bir geziye gittim – Air France ile Paris’e uçuşlar çok pahalıydı!”

Bu cümle, kulağa aşırı optimize edilmeden aynı anda iki anahtar kelimeye (“Paris uçuşları” ve “Fransa uçuşları”) isabet ediyor.

Bu taktik aynı zamanda “Fransa uçuşları” gibi dilbilgisi açısından doğru ve iyi okunan şekillerde gramer açısından yanlış anahtar kelime öbekleri oluşturmanıza da olanak tanır.

9. Her Cümlenin Çok Çalışmasını Sağlayın

Yeni bir cümle yazarsanız, sayfaya değer katması gerekir. Zaten farklı bir şekilde söylenen bir şeyi yeniden ifade eden bir cümle, genellikle herhangi bir değer katmaz yalnızca ziyaretçinin bir sonraki işlemi gerçekleştirmeden önce bilgileri işlemesi için daha fazla zaman alır. Bir sayfaya yeterince değersiz cümleler yerleştirmek, ziyaretçilerin tüylerinden bıktıkça çıkış oranınızı artırır.

Daha fazla kelime kullanmanın SEO için daha iyi olduğunu düşündüğünüz için daha uzun içerik oluşturmayın. SEO için bir sayfanın alaka düzeyi ve değeri, aynı şeyi 10’a karşı dokuz kez söylemiş olmanıza değil, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?