Anasayfa / Havacı Haber / THY Boeing’den 40 adet Dreamliner alacak
THY Boeing'den 40 adet Dreamliner alacak
boeing-787

THY Boeing’den 40 adet Dreamliner alacak

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte çok daha fazla yol kat edilmeye başlanılan havacılık sektöründe, son yıllarda üreticilerin uçaklarını teknolojileri ile yarıştırdığına şahit olmaya başladık.

Günümüzün teknoloji harikası uçakları olan Boeing 787 ve Airbus A350, yolcularına en iyi uçuş deneyimini sunmak ve maliyetleri düşürmek isteyen havayolu şirketleri için son dönemin gözdesi haline geldi.

Üçüncü havalimanı inşaatı hız kesmeden devam ederken, ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları’nında neredeyse tamamı Airbus A330 ve Boeing 777’den oluşan geniş gövdeli uçak filosunu, yeni nesil uçaklar ile güçlendirmek istediği uzun süredir konuşuyordu.

THY, 40 adet Boeing B787 Dreamliner siparişi veriyor!
Boeing’in yayınladığı basın bülteni aracılığıyla, THY ile 40 adet 787-900 Dreamliner siparişi konusunda son aşamaya gelindiği ve önümüzdeki hafta imzaların atılacağı açıklanarak bu konuya netlik kazandırıldı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, teknolojik açıdan en gelişmiş uçak ifadeleri ile tanımladığı B787 ile 3. havalimanı’nda oluşacak geniş gövdeli uçak ihtiyacını karşılayacaklarını ve Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde filoyu güçlendirerek müşteri memnuniyetini artıracaklarını ifade ediyor.

Boeing CEO’su McAllister ise açıklamasında ‘ THY mükemmel bir ortak. Bize ve B787’ye olan güvenine değer veriyoruz ‘ ifadelerini kullandı.

Boeing 787 Dreamliner ne tür avantajlar sunuyor?
İlk teslimatı 2011 yılında yapılan ve yapısının yüzde 50’si kompozit malzemelerden oluşan Boeing 787 Dreamliner, koltuk dağılımına göre 250 ile 290 arasında yolcu kapasitesi sunarken, 15,750 km’ye kadar menzile sahip olması ile şirketler için oldukça cazip bir tercih haline geliyor.

43,000 ft yüksekliğe çıkabilen, 62 metre kanat açıklığına ve 63 metre uzunluğa sahip olan uçak, gücünü General Electric tarafından üretilen GEnx veya Rolls-Royce üretimi Trent 1000 motorlardan alıyor.

Bu açıklama sonrasında büyük merak konusu ise, imzaların atılması halinde hali hazırda 500’den fazla teslim edilmemiş siparişi bulunan Boeing’in ilk teslimatı Türk Hava Yolları’na ne zaman gerçekleştireceği oldu.

Hakkında Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an da O Hava Yolları firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir