AdWordsGoogle

Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nedir ?

TBM açılımıyla Tıklama Başına Maliyet AdSense’nin bizlere sunduğu yayım hizmetinde, reklamlara her tıklandığında bizlere gelen kazançtır. Tıklama başına Maliyet TBM Arttırmak için neler yapılabilir bunları ele alalım birazda;

En başda gelen doğru reklam yerleşimidir ana sayfanıza ve konu içlerine en fazla 3 tane reklam alanı koymanız gerekmekte fazlası ziyaretçileri sitenizden çıkmanıza yöneltir reklamları rastgele yerlere değil sayfanın göze çarpan yerlerine yerleştirmeniz TBM’yi arttırmak için yapılacak olan işlerden ilki tabi ki bunları yapmak yeterli olmuyor.

Önemli olan sitenize ziyaretçi çekmek bunun için de yazılarınızın özgün ve faydalı makaleler olmasından geçiyor maalesef ki yazı yazmakla da bitmiyor sitenize erişim sağlayan misafirlerin ilgisini çekmeniz lazım bunun için size verebileceğimiz önerilerden bazıları yazdığınız makalelerin ihtiyaç duyulur olması Google’de neredeyse bütün sorularımıza cevap bulabiliyoruz önemli olan cevap bulamadıklarımız bu konular hakkında yazacağınız makaleler sizlerin sitenize okuyucu çekmesi sayesinde TBM’niz artarak kazançta sağlaya bileceksiniz.

TBM hakkında daha detaylı bilgi ver bize Muhammet derseniz buyrun devam edelim.

Adsense hesabı olan ve web sitesi reklamlarından veya Youtube video reklamlarından para kazanan kişiler için bazı terimler kafa karıştırıcı olabiliyor. Şimdi sırasıyla bu terimleri inceleyelim.

TBM (Tıklama Başına maliyet) Nedir?

TBM, reklam veren kişinin reklamına her tıklanma başına yayıncıya ödediği paradır. Yani sizin websitenizde veya youtube videolarınızda TBM değeri yüksek reklamlar gösterilir ve tıklanırsa kazancınız artacaktır. Bu yüzden TBM teklifleri yüksek olan anahtar kelimelere yoğunlaşarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Google keyword tool aracını kullanarak anahtar kelimelerin reklam tekliflerini araştırarak TBM’si yüksek olan anahtar kelimeleri makalelerinizde veya youtube videolarınızda kullanarak adsense kazancınızı arttırabilirsiniz.

Adsense hesabınızda raporları kontrol ettiğinizde TBM değerlerinin değişken olduğunu göreceksiniz. Bazı günler TBM sadece 0,02 kuruşlarda çok düşük olurken bazı günlerde daha yüksek değerlere çıktığı günler olacaktır.

Adsense_tbm_değeri

TO ( Tıklanma Oranı) Nedir?

TO, websitenizde veya youtube videolarınızdaki reklamların gösterim sayısı ile tıklanma sayısının oranıdır. Örneğin, youtube kanalınız var ve günde 1000 izleniyorsa bu izlenmelerin hepsinde reklam gösterilmeyebilir. 1000 video izlenmesinin 500 tanesinde reklam gösterildi ve 50 kişi reklama tıklamışsa bu durumda TO değeri %10 olacaktır.

Bazı kaynaklarda TO değerinin çok yüksek olması google tarafından şüpheli görülerek adsense hesabınızın incelemeye alınmasına hatta banlanmasına sebep olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yayıncı kendi reklamına asla tıklamamalıdır.

adsense_para_kazanma

Tıklanma oranı (TO) değeri web sitesinin türüne göre farklılık göstermektedir. Google bazı web sitelerinde %30 TO değerini makul görürken bazı web websiteleri için aynı değeri çelişkili bularak hesabı incelemeye alabilmektedir.

Gösterim BGBM ( Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?
Adsense kullanıcılarının kafasını en çok karıştıran terim aslında BGBM değeridir. Çünkü BGBM değerleri kesin adsense kazancını ifade etmez. Günlük reklam gösterim sayısını ve tıklanma oranlarına göre 1000 reklam gösterimi olduğunda kazanılabilecek değeri ifade eder.

Bunu aşağıdaki resimdeki verilere göre açıklayalım.

Adsense_para_kazanma

İşaretli tarihi baz alırsak; gösterim sayısı 50, reklam tıklaması 5. Bu durumda TO  (Tıklanma Oranı) %10 olacaktır. TBM değeri ise 0,09 TL. Günlük kazancımız 0,09 x 5 = 0,45 (adsense 0,43 hesaplanmış) olacaktır.

Bu durumda eğer reklamların 1000 kez gösterildiğini varsayarsak bu durumda %10 TO değerine göre 50 reklam tıklaması olması gerekiyor. Yani yukarıdaki tablonun 20 katı bir değer ortaya çıkıyor.

Bizim kazancımız 0,43 TL idi. O halde bunun 20 katı 20 x 0,43 = 8,60 TL olacaktır.

Başta söylediğim gibi bu sizin kazancınız değildir. 1000 gösterim olduğu taktirde kazabileceğiniz değeri ifade etmektedir. Zira 1000 gösterim olsa bile geriye kalan 950 kişiden ker 10 kişiden bir kişi reklama tıklamazsa, yani %10 TO değeri sağlanamazsa yine bu 8,60 TL’yi kazanamayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün