Havacılık

Uçağın Bölümleri Nelerdir ?

Uçakları oluşturan bölümler nelerdir?

Uçağın temel parçaları   , gövde, kanatlar, kuyruk, motor ve iniş takımlarını içerir. Ayrıca, uçağın güvenli bir şekilde ve yolcuların rahatça çalışmasını sağlayan çeşitli sistemlerin yanı sıra uçağın uçmasını sağlamak için çok önemli olan önemli parçaların alt bölümleri de vardır.

Uçak gövdesi
Gövde, uçağın tümünün ortasına yerleştirilmiş olan ana bölümdür. Temelde arkadan sivrilen büyük, içi boş bir tüp olan gövde, yolcuların ve bagajların tutulduğu ve kanatların ve çıkmaların takıldığı bileşendir. Gövde ayrıca pilot ve yardımcı pilotun uçağı kontrol ettiği kokpiti içerir.

Kanatlar
Kanatlar, uçağın asansör kaynağıdır. Gövdenin her iki tarafına, Cessna 162 gibi yüksek kanatlı uçaklarda üste ve Terrafugia Geçişi gibi alçak kanatlı uçaklarda alt tarafa tutturulmuşlardır. Kanadın ön kısmına ön kenar, arka kısmının arkasına arka kenar denir.

Kanatlar bir arada tutulur ve metal çubuklar, kaburgalar ve teller ile desteklenir ve bir kumaş, alüminyum veya kompozit malzeme kabuğu ile kaplanır . Son kenarlarında uçağın farklı aşamalarında kanat şeklini değiştiren aileron ve kanatları bulabilirsiniz.
 
Aileronlar kanatların arka kenarlarının uçlarına yakın bulunur. Kanat üzerindeki hava akımını bozacak şekilde yükselen dikdörtgen şeklindeki kanatlar. Aileronlar bir kanatta diğerinden daha fazla asansör oluşturarak uçağı döndürmek için kullanılır.
Kanatlar, gövdeye en yakın kanatların arka kısımlarında bulunan daha küçük kanatlardır. Kanat yüzey alanını arttırmak için flepler uzatılabilir ve kalkış ve iniş için daha fazla kaldırma sağlar. Farklı kanat tipleri vardır, çünkü tasarımlar uçağa göre değişir. En yaygın düz kapak, oluklu kapak, bölünmüş kapak, Fowler kapak ve çift oluklu Fowler kapaktır. 

Kanatların ön kenarlarında, kanatlarla aynı amaca hizmet eden çıtalar bulabilirsiniz: Kalkış ve iniş için daha fazla asansör oluşturmak için artan yüzey alanı.

Kanatların üst yüzeylerinde çok amaçlı hizmet eden küçük, menteşeli plakalar olan spoiler vardır: Her iki spoilerde (her bir kanatta bir tane) yukarı kaldırılmış veya yerleştirilmişse, uçağı yavaşlatabilir veya inmesini sağlayabilir. Bir kanattaki spoyler konuşlandırılmışsa, düzlemin dönmesine neden olabilir. Sağ kanattaki (öne bakan pilotun sağındaki kanat) spoiler açılırsa, uçak saat yönünde yuvarlanır. Sol kanattaki spoiler, açıldığında düzlemin saat yönünün tersine dönmesini sağlar.
 
Birçok uçakta sürtünmeyi azaltan ve kanatların daha verimli bir şekilde kaldırılmasını sağlayan kanat uçları adı verilen dikey uçlu kanatlar vardır.
 
Kuyruk Bölümü
Emprenaj veya kuyruk bölümü, dikey dengeleyici ve yatay dengeleyici içerir.
 
Dümen, harekete geçirildiğinde uçağın uçağın dikey ekseni etrafında sola veya sağa dönmesine izin veren hareketli bir dikey dengeleyici parçasıdır. Dümen, uçağın kokpitindeki ayak pedallarına bağlanır.
Asansör yatay dengeleyicinin arka kısmında bulunur. Uçağın burnunun yukarı veya aşağı hareket etmesini sağlamak için yukarı veya aşağı hareket eder. Asansör boyunduruğa bağlanmıştır. Kokpitteki manşonu geri çekecekseniz, asansör yukarı doğru hareket eder ve yatay dengeleyicinin aşağı inmesine ve uçağın burnunun yukarı çıkmasına neden olur.
 
Kırpma tırnakları, yatay ve dikey stabilizatörlerin arka kenarlarında bulunabilecek küçük dikdörtgen biçimli malzeme parçalarıdır. Kontrol basıncını kolaylaştırmak ve uçağın daha kolay kullanılmasını sağlamak için pilotun belirlediği gibi kademeli olarak hareket ettirilmelidirler .
 
Stabilator, asansör içermeyen ve pilotun uçağın kontrolünde değişiklik yapmak için daha az çaba gerektiren bir tür yatay sabitleyicidir. Stabilator, ön kenarında trim sekmesi görevi gören bir anti-servo tırnağa sahip büyük bir malzeme parçasıdır. Anti-servo tırnağın amacı aşırı kontrol etmeyi önlemektir ⁠ – uçağı kontrol etmek için çok fazla düzeltme yapmak.
 
Uçak Motoru
Motor, motordan veya motorlardan, belki bir pervaneden (motor tipine bağlı olarak) ve elektrik sisteminden oluşur. Uçak gövdesinin önüne veya üzerine veya uçağın arkasına doğru yerleştirilebilir. Çok motorlu uçaklarda, motorlar tipik olarak her iki taraftaki kanatların altına yerleştirilmiştir.
 
Motor tipik olarak, motor etrafındaki havanın akışını düzene sokan ve onu serin tutan bir kaputla kaplıdır.
 
İniş Takımı
Çoğu uçaktaki iniş takımı, tekerlekler ve desteklerden oluşur. Bazı uçakların sırasıyla kar veya suya düşmesi için kayakları veya yüzmeleri vardır.
 
Tek motorlu kara uçaklarının çoğu üç tekerlekli bisiklet iniş takımlarına sahiptir. Üç tekerlekli bisiklet dişlisi, önünde bir burun tekerleğine sahip iki ana tekerlekten oluşur. On  geleneksel dişli ile uçağın adına rağmen, çok daha az yaygındır,, kuyruk altında arkada tek tekerlek iki ana tekerlek vardır. Geleneksel tip teçhizata sahip uçaklara genellikle arka tekerlek uçakları veya taildogerler denir.
 
Disk frenler ana tekerleklerde bulunur ve genellikle pilot ayaklarıyla kontrol edilir.
 
Uçak Çerçeveleri
Uçak, truss, monokok, yarı monokok ve kompozit malzeme gibi farklı tipte malzemelerden ve farklı yöntemlerle yapılabilir.
 
Bir truss yapısı daha eski bir yapı tipidir ve dikdörtgen bir çerçeve oluşturmak için tüplerin birlikte kaynaklanmasıyla oluşturulur. Açık bırakılabilir veya bir bez veya metal deri ile kaplanabilir, ancak daha güncel yöntemler kadar aerodinamik değildir.
 
Monokok yapılar temel olarak gerilmiş kumaş veya açık çerçeve üzerinde alüminyum gibi bir malzeme içeren oyuk tasarımlardır. Kenarları sade ve oldukça sağlamdır, ancak bu yapıların iç kısımları çok fazla dış baskıya dayanamazlar.
 
Yarı monokok uçaklar, monokoklara benzer bir tarzda fakat ilave destek ve altyapı ile tasarlandı.
 
Kompozit malzemeler daha popüler hale geliyor ve modern uçaklarda sıkça kullanılıyor . Karbon fiber ve cam elyafı gibi kompozit malzemeler, geleneksel alüminyumdan daha hafif ve daha güçlüdür. Daha pahalıdırlar, ancak korozyona ve metal yorgunluğuna daha az eğilimlidirler.
 
Diğer sistemler
Pilot, aileronları, kanatları, çıtaları, yağmacıları, dümeni ve asansörü kontrol etmek için hidrolik sistemi kullanır. Daha küçük bir uçakta, hidrolik sistem frenleme ve diğer işlemler için kullanılabilir.
Basınçlandırma ve oksijen sistemleri, kabin basıncını korumak ve gemideki herkes için yeterli oksijen sağlamak için yüksek irtifalarda uçan büyük uçaklarda kullanılır.
Yakıt sistemi temiz yakıtı depolarda tutar ve karbüratöre taşır.
Karbüratör sistemi, motor veya motorlar tarafından kullanılmak üzere yakıt ve havayı karıştırır.
 
Buzlanmayı önleyici ve buz çözücü sistemler, sırasıyla buz oluşumunu önler ve buzları temizler.
Isıtma ve klima sistemi, yolcuların rahatı için uçağı yeterince sıcak veya soğuk tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün