Havacılık

Uçak Bakımı İle İlgili Temel Kavramlar Ve Kısaltmaları

Uçak Bakımı İle İlgili Temel Kavramlar Kisaltmalar

AD (Uçuşa Elverişlilik Direktifi): Uçuşa Elverişlilik Yönergesi

AI (Yıllık Muayene): YILLIK Muayene.

ATA (Hava Taşımacılığı Birliği): Hava Taşımacılar Birligi.

CSN (Yeni beri Cycle): Motorun tip simal tarihinden itibaren çalıştırma Sayısı.

STK (Revizyon beri Cycle): Motorun oğlu Büyük bakımdan Sonraki çalıştırma Sayısı.

CYCLE: Motor çalıştırma Sayısı.

İNİŞ: Uçağın inis takımlarının açılıp kapanması

Sabit iNiS takımlı Uçaklar for SADECE pist Sayısı iNiS

Hareketli iNiS takımlı Uçak for açılıp / kapanma iNiS Sayısı A.Ş.

LOGBOOK: Bakımların, Malzeme değişikliklerinin kaydedildiği Uçak, motorlu Toplam Uçus Saati fi bilgilerin kaydedildiği defterdir pervanenin ettik.

MM (Maintenance Manuel) : Bakım El Kitabı (Civil)

REVİZYON: Büyük Bakım

SB (Servis Bülteni): Servis Bülteni

SIL (Servis Talimatı Letter): Type of Bilgilendirme mektubu

TBO (Revizyon Arası Zaman): İki Büyük Bakım arasindaki Zaman.

TSN (Yeni beri Zaman): Uçağın simal tarihinden itibaren uçtuğu Toplam Uçus Saati.

TSO (Revizyon beri Zaman): Uçağın oğlu Büyük bakımdan Sonraki Uçus Saati.

Bakımın tanimi

Bakım Bir sistemin KULLANIM Ömrü boyunca bozulabilecek karakteristiklerini DAHA önceden belirlenmiş Image Quality VEYA Tesis Yönetimi seviyelerinde Tutmak VEYA met seviyeye getirmek for Yapılan işlerin tümü Olarak tanımlanmaktadır. Bakımın characteristics Emniyet, güvenirlik, uçuşa Hazır to use bulunma Şeklinde sıralanabilir.

Bakımın tanimi Baska bir sekilde soyle tanımlanabilir. Bakım Bir Elemanı Eski haline getirmek yada Çalışır to use tutabilmek amacıyla servis, tadilat, Revizyon, ile kontrolün makarnalık Tespiti Yapmak Gibi işlerden olusan faaliyetlerdir ettik. Bakım faaliyetleri Sayesinde aşağıdaki KOŞULLAR Yerine getirilir.

Uçuşlar emniyetle gerçekleştirilir.

Uçak güvenirliği Artar.

Uçak etkili sekilde kullanılır.

Hava taşımacılığına Olan Toplum ilgisi arttırılır.

Sektör gelişir.

Bakımın Amaçları

Uçuş faaliyetlerinde emniyetin sağlanması, Uçağın uçuşa Hazır kullanımda bulunmasını sağlanması faktöründen odun vermeden maliyetlerin azaltılması Şeklinde özetlenebilir.

Bakımı Oluşturan Faaliyetler

Uçağın üretiminden hizmetten kaldırılmasına Kadar Geçen Süre Içinde Iyi Çalışır, Temiz uçuşa elverişli Bir to use tutulabilmesi amacıyla Yapılan işlemlerin tümü Bakım faaliyetleri kapsamındadır ettik. Bakım Yönlendirme Rehberi 3’e GÖRE (Bakım Direksiyon Kılavuzu 3, MSG-3) Bakım faaliyetleri aşağıdakilerden oluşmaktadır. Bunlar;

servis faaliyetleri, ile kontrolün faaliyetleri, Bakım faaliyetleri, ONARIM faaliyetleri, tadilat faaliyetleri Revizyon faaliyetleridir ettik.

Servis faaliyetleri:

Uçus Öncesi faaliyetlerdir. Temizlik İşleri, kar buz TEMİZLENMESİ, HAVA, YAG, su, benzin vb ikmalinin yapılması met faaliyete Örnek verilebilir.

Kontrol faaliyetleri:

Gözle VEYA Özel optik ALETLER Yapılan kontroldür. Beşe ayrılır. Bunlar operasyonel, işlevsel, Genel Göz KONTROLÜ, DETAYLI Özel Detaylı kontroldür ettik.

Operasyonel Kontrol: Arızaları bulmayı amaçlayan elemanın Dizaynı sırasında belirlenmiş işlevlerini Yerine getirip getirmediğini araştıran Bir işlemdir Bir ettik. Kontrol sırasında nicel Standartlar Kapsam dısında bırakılmıştır.

İşlevsel Kontrol: Bir elemanın önceden belirlenmiş Sınırlar İçindeki nicel standartlara GÖRE işlevlerini Yerine getirip getirmediğinin ile kontrolün edildiği Bir ​​işlemdir. Bu işlemin amacı ilgili elemanın işlevsel performansını Kontrol ederek arıza VEYA hasarın Ortaya çıkarılmasıdır / ve.

Genel Göz KONTROLÜ: Gövde IC VE DIS yüzeylerinin herhangi Bir ​​hasara karsı Gözle Kontrol edilmesidir ettik.KOLAY açılabilir kapakların açılmasını merdiven vb araclar kullanarak Gövde Üst kısımlarına çıkmayı gerektirebilir ettik.

Detaylı Kontrol: AYRINTILI Olarak gözden geçirmedir. Büyüteç, Ayna Gibi optik ALETLER Kullanmayı gerektirebilir.

Özel Detaylı Kontrol: HASARSIZ Muayene Yöntemleri, Özel Söküm Yöntemleri Gibi Teknikler kullanarak Kontrol işlemidir.

Bakım Faaliyetleri:

TESPIT Edilen arızaların giderilmesi for uygulanabilir VEYA Programlı sekilde ve belirli aralıklara uygulanır. Elemanların Sistemlerin arızalanmasını Engellemek VEYA varolan arızayı gidermek amacıyla YAPILIR ettik.

ONARIM Faaliyetleri:

Arızalanan VEYA hasarlanan elemanın Uçak uzerinde VEYA atölyede DAHA önceden belirlenen standartlara Geri getirilmesidir.

Tadilat Faaliyetleri:

Uçak hizmete girdikten SONRA Edinilen tecrübeler doğrultusunda güvenirlik, Emniyet seçme ve Arttırmak amacıyla ilgili eleman uzerinde bazi tadilatlar yapılması istenebilir ettik. Zorunlu changes, Yari Zorunlu changes keyfi changes Şeklinde sınıflandırma Yapmak mümkündür ettik. Bu tadilatlar servis Bülteni (SB), Type of Bilgilendirme mektubu (SIL), uçuşa elverişlilik Yönergesi (AD) Şeklinde manufacturer firma, Havacılık otoritesi Gibi kuruluşlarca bildirilebilir.

AD (Uçuşa Elverişlilik Direktifi): Uçuşa Elverişlilik Yönergesi. Amerikan Havacılık Dairesi (FAA) Tarafından Gerçekleştirilme yayınlanır yillik geri aranıyor Olma zorunluluğu vardir. Üretici Firma Tarafından Gerçekleştirilme yayınlanan servis bültenleri FAA Tarafından Gerçekleştirilme incelenir uygulanması Zorunlu görülenler AD Olarak yayınlanır ettik. Uygulanması KESİNLİKLE zorunludur. Uçuşa elverişlilik Yönergesi five Günde Bir yayınlanır üzerinde.

Uçuşa elverişlilik yönergeleri AD 97-06-10 Şeklinde yayınlanır. BURADA 97 hangi yılda yayınlandığını gosterir. 06 Yilin hangi haftasında yayınlandığını gosterir. 10 imkb o Hafta yayınlanan kaçıncı AD oldugunu gosterir. Örnek Olarak verilen AD; 1997 yılının 12. haftasında (06 * 2 = 12 {Iki haftada Bir yayınlanır}), 12.haftanın 10 Numaralı AD’si Olarak yayınlanmıştır.

SB (Servis Bülteni): Servis Bülteni. Eleman uzerinde yapılması gereken changes Hakkında BİLGİLERİ kapsar. Uçak, Pervane Üreten firmalarca yayınlanır ettik Techizat motorlu, Uçak Kullanıcılarına gonderilir ettik. Servis bültenlerinin Uçak sahiplerine ulaşması for yillik geri aranıyor ücretleri ödenir. Aksi takdirde Üretici Firma Tarafından Gerçekleştirilme gönderilmez. Uçak Elemanları uzerinde Hatalar Varsa Üretici Firma Tarafından Gerçekleştirilme Bilgi Vermek amacıyla yayınlanır. Manufacturer firmalara GÖRE değişiklik gösterse de genle Olarak servis bültenleri ÜÇ çeşittir. Zorunlu servis Bülteni, öneri nitelindeki servis Bülteni, optimum servis Bülteni. Fransız Civil Havacılık Dairesi Tarafından Gerçekleştirilme yayınlanan servis Bülteni CN Olarak bilinmektedir.

Zorunlu servis bültenleri; Mutlaka uygulanması gereklidir. Oğlu Uygulama Tarihi tr, Saati çalıştırma Sayısı servis bülteninde bildirilir motoru ettik. Bu zamanda once Mutlaka uygulanmalıdır.

Öneri niteliğindeki servis bültenleri; uygulanması Zorunlu Olmayan manufacturer firmanın tavsiyesi niteliğindeki servis bültenleridir. Kullanıcı istegine Bagli Olarak uygulanır.

Optimal servis bültenleri; Öneri niteliğindeki servis bültenleri Ile benzerlik gösteririler.

SIL (Servis Talimatı Letter): Type of Bilgilendirme mektubu. Herhangi Bir ​​eleman yada Uçak Hakkında DAHA Sonradan Edinilen bilgiye göre BİLGİLERİ aktarır. Servis bültenleri Gibi manufacturer Firmalar Tarafından Gerçekleştirilme yayınlanır Uçak Kullanıcılarına Bilgi niteliğindedir ettik.

Revizyon Faaliyetleri:

Manufacturer firmanın Izin Olmadan yapılamayan fabrika seviyesi bakımdır. Ve belirli Bir Uçus Süresini tamamlamış income Bir Uçağın, bir, Ana Bakım ünitesinde sökülerek, gereklı bakımın yapılması VEYA değiştirilmesi, Varsa kimi tadilatların uygulanması olan sonuç Olarak Uçağın sıfırlanarak Yeniden monte edilmesi, uçuşlarının yapılması deneme ettik, boyanması Yeniden sertifiye edilmesi işlemlerinin tümüdür ettik testlerinin GEREKLİ TÜM Yer . Komple revizyondan Çıkan Bir Uçak modeli characteristics açısından Yeni Bir Uçak SAYILIR çalışma performansı ettik, YAPISAL bakımından durum ucu açısından eskı ettik. Revizyon Bakım-ONARIM faaliyetlerinin en kapsamlısı zorudur tr ettik.Uygulayıcıya YÜKSEK YATıRım cost Yükler. Bunun Yanı Sıra Genis Bilgi birikimi Deneyim Isteyen Bir işlemdir ettik.

Bakım Mevzuatlarının Zaman İçinde Değişimi

Bakım mevzuatlarının Zaman Içinde değiştirilmesinin en Önemli NEDENLERİ ARASINDA; Uçus faaliyetlerinde Emniyeti Arttırmak cost effectiveness Bakım programlarının geliştirilmesi Bulunmaktadır ettik. Bakım mevzuatlarında emniyetli KULLANIM Ömrü, Emniyet Etkin arıza Oluşumu, Hasar toleransı Şeklinde ÜÇ AYRI Kavram Bulunmaktadır. Bu Kavramlar Zaman Içinde gelişmişlerdir.

Emniyetli KULLANIM Ömrü (Safe-Life): Zaman Sinirli KULLANIM Ömrü belirlenmekte met Zaman Siniri dolduğunda Parça Mutlaka yenisi Ile değiştirilmektedir ettik. Örnek inis takımları verilebilir.

Emniyet Etkin arıza Oluşumu (Fail-Safe): Sistemlerin, herhangi Bir ​​arızanın KÖTÜ outcomes doğuracak Baska bir arızayı meydana getirmesini engelleyecek biçimde dizayn edilmesidir. Arıza meydana geldigini arızanın meydana geldiği Kisma binen Yükler komşu Sistemler Parçalar Tarafından Gerçekleştirilme karşılanır ettik.

Hasar Toleransı (Damage Tolerans): YAPISAL elemanlarda oluşacak hasarların Ortaya çıkarılıncaya Kadar Geçen Süre İçinde, ilgili YAPISAL elemanın oluşacak ek yükleri kaldırabileceği sekilde dizayn edilmesidir.

Bakım Dokümanlarının Hazırlanmasında Görevli Komiteler

Uçak bakımında kullanılacak Dokümanlar aşağıdaki komitelerin Çalışmaları Sayesinde Ortaya çıkmaktadır. Bu komiteler şunlardır;

İşleticilerden manufacturer firma temsilcilerinden olusan yapılacak isleri yöneten “Endüstri Yönlendirme Komitesi (ISC)” ettik.

İşleticilerden, Gövde, motorlu Ekipman A.Ş. üreticilerinden olusan gereklı İşleri Yapan “Bakım Çalışma Grupları (MWG)” ettik.

Uçak üreticisi, Civil Havacılık otoritelerinden olusan Yapılan isleri onaylayan “Bakım İnceleme Grubu (MRB)” ettik.

Endüstri Yönlendirme Komitesi Ile koordinasyon Içinde çalısan Bakım Çalışma Grupları öneri niteliğindeki Temel Bakım Programını hazırlarla Bakım İnceleme Grubunun incelemesine Sunar ettik. Bakım İnceleme Grubu gereklı İncelemeleri yaptıktan SONRA incelemeyi Kabil etmesi durumunda Bakım İnceleme Grubu Raporu (MRBR) ADI verilen içeren Doküman yayınlamaktadır Temel Bakım Programını kesinleşmiş ettik.

Bakım Kavramları

Uçaklara uygulanan Bakım programları, genellikle Uçağın simal edildiği ülkenin Civil Havacılık otoritesi Tarafından Gerçekleştirilme onaylanan Uçak İmalatçısı Tarafından Gerçekleştirilme yayınlanan Bakım İnceleme Raporu Bakım budgeting dokümanlarında belirtilen Kurallar OĞUZHAN doğrultusunda kullanıcının bulundugu ülkenin Civil Havacılık otoritesinin Onayi Ile yürürlüğe girer ettik ettik ettik. Bakım programında uçağa uygulanacak Bakım Tipleri periyotları belirtilir ettik. Uygulanan bakımların Içerigi, Süresi bakıma Alınan bilgiye Uçağın Tipine Uçus suresine bağlıdır ettik.

Nerede Ne Kadar Süre Ile uygulandığına bakılmaksızın genellikle Bakım uygulamalarında aşağıdaki Kavramlar Göz önünde bulundurulur ettik.

Zaman’ın Sinirli Bakım (Sabit Zaman): tum Parçalar takılıp sökülür. Eleman for belirlenen KULLANIM Ömrü dolduğunda elemanın işlevini Yerine getirip getirmediğine bakılmaksızın atılması VEYA REVIZE edilmesi: söz konusudur.Uçus emniyetini doğrudan Etkileyen parçalarda met Bakım YAPILIR. Önleyici Bakım kapsamındadır. Örnek Olarak Türbin Palleri, Hidrolik liquid taşıyan Borular verilebilir.

Uygun’un makarnalık KONTROLÜ (On-condition): Bazi parçaların planlı Bir biçimde sökülüp atılmaları Yerine Durumları ile kontrolün edilir. İyi outcomes alınırsa kullanımına Devam edilmektedir. Önleyici Bakım kapsamındadır.Örnek Olarak fren lastikler verilebilir ettik.

Durumun Zaman Içinde incelenmesi (Durum İzleme): Meydana Gelen arızalar Hakkında Bilgiler toplanmakta, bunlar incelenmekte ilgili elemanlarda gereklı Düzeltmeler yapılmaktadır ettik. Arızalandıklarında Uçus emniyetini etkilemeyecek elemanlar met kapsama alınmakta herhangi Bir ​​Bakım Faaliyeti gerektirmemektedirler ettik. TUM elektronik komponentler Ile Karmaşık YAPILI Mekanik parçaların birçoğu met Bakım Yöntemi kapsamındadır. Durumun Zaman Içinde incelenmesi düzeltici Bakım kapsamındadır.

Bakımın Sınıflandırılması

Uçak bakımları yapıldıkları Yere Gore, yapıldıkları süreye GÖRE yapılış amaçlarına GÖRE sınıflandırılırlar ettik.

Yapıldıkları Yere Gore:

Bakımlar yapıldığı Yere GÖRE Dorde ayrılmıştır.

Uçus hattında Yapılan Bakım faaliyetleri

Bakım tesislerinde Yapılan Bakım faaliyetleri

Uçak uzerinde Yapılan Bakım faaliyetleri

Uçak uzerinde Yapılmayan Bakım faaliyetleri.

Uçus hattında Yapılan Bakım faaliyetleri, genellikle Uçağın uçuşa verilebilmesi for Yapılan faaliyetleri kapsamaktadir.Bunlar servis, uçuşa elverişlilik for Yapılan Göz Hatta motorun değiştirilmesi gereken faaliyetlerdir ettik Uçağın uçuşa verilmesini engelleyen Bir arıza Olduğunda Hatta değiştirilebilen Unite Delos verilen LRU’ların değiştirilmesi, operasyonel Kontroller ettik. Bakım tesislerinde Yapılan değişiklikler imkb met kapsamın dısında kalarak atölyede hangarda Yapılan TÜM faaliyetleri içermektedir ettik.

Bu sınıflandırmanın amacı, Bakım faaliyetlerini, doğrudan Uçak uzerinde mi YOKSA Baska Bir Yerde mi yapıldığının belirlenmesidir. Uçak uzerinde Yapılmayan Bakım faaliyetleri ilgili atölyelerde yapılmaktadır. Atölyelerdeki Bakım Faaliyetlerine motorlu revizyonları, elektronik komponent tamiri Ile Mekanik komponent Tamir revizyonu Örnek Olarak verilebilir ettik. Uçak uzerinde Yapılan Bakım faaliyetleri imkb genellikle Uçus hattında Yapılan değişiklikler Bakım faaliyetleri kapsamındadır ettik.

Yapıldıkları süreye GÖRE:

Bakımları yapıldıkları süreye GÖRE üçe ayrılmıştır.

Küçük Bakım

Orta Seviye Bakım

Büyük Bakım

Küçük Bakım; 24 Saat VEYA DAHA AZ Süren bakımları met Süre Içinde giderilebilecek arızalar üzerindeki faaliyetleri kapsamakta genellikle Hatta yapılmaktadır ettik ettik.

Orta’nın Seviye Bakım; 7 Güne Kadar Bir Zaman dilimini kapsayan met bakımlar Bakım tesislerinde YAPILIR.

Büyük Bakım; Uçağın Zamana Bagli Olarak yaşlanması sonucunda Ortaya Çıkan Bakım gereksinimlerine ve İhtiyaç duyulmaktadır. 7 günden fazla DAHA Zaman GEREKTIREN ÇALISMA Büyük bakımlar, YAPISAL ile kontrolün yolcu kabininin Yeniden düzenlenmesi Uzun Zaman Transaction tadilatlar Gibi faaliyetleri kapsamaktadir ettik, gövdenin Yeniden boyanması tamirler ettik. Bununla Birlikte, Büyük bakımlar gereklı donanıma Sahip Bakım tesislerinde yapılmaktadır.

Yapılış amaçlarına GÖRE:

Bakımlar yapılış amacına GÖRE ikiye ayrılmıştır.

Önleyici Bakım

Düzeltici Bakım

Önleyici Bakım; sistemlere gereklı bakımlar arıza oluşmasını beklemenize önceden YAPILIR. Böylece arızalar önlenmiş Olur. Programlı bakımlar önleyici Bakım Kapsamında Haber ve almaktadır.

Programlı Bakımlar

Yapımcı firma Tarafından Gerçekleştirilme Bakım el kitaplarında belirlenen aralıklarla uygulanan Uçak yapısındaki Sistemler elemanlar arızalansın VEYA arızalanmasın ile kontrolün edilip, Yapımcı firma Tarafından Gerçekleştirilme belirlenen sınırlayıcı koşullara uygunluğunun belirlendiği uymuyorsa değiştirildiği günlük, Aylık VEYA YILLIK Olarak programlanabilen bakımlardır ettik. Programlı bakımlar ve belirli sürelerde uygulanır Çeşitli kodlara sahiptir ettik. Zaman Aralıkları Bakımı uygulayan kuruluşun Bakım PLANINA GÖRE Şirketlere değişiklik gösterebilir ettik, kodlar Uçağın cinsine ettik. Genellikle Programlı Bakım periyotları A, B, C, D, E tab harflerle simgelendirilir ettik. Onun Bir Bakım dominating period Bir öncekinden DAHA kapsamlı alan bakımlardır Süre DAHA Uzun’un ettik.

Programlı bakımlar servis, kontrol, Çalışma fonksiyon Kontroller Ile BAZEN az miktarda YAPISAL KONTROLÜ kapsar ettik. A, B, C bakımlarında, TÜM Uçak Sistemleri (motor, Kumanda Sistemleri, inis takımları vs) kontrol, servis geçirilir işlemlerinden testi ettik, Gerek yolcu kabini İçinde, Gerek kabin dısında Yani kanatlar, motor, kuyruk BÖLGESİNDE dışarıdan görülemeyen yerlere erişilerek Kontroller yapılmakta , Hasarlı yararlanılır Parçalar yenilenmekte, gereklı servis işlemlerinden SONRA ACILAN bakmak bölgeler Tekrar kapatılmaktadır testi ettik.

Bakım çıkışında TÜM Sistemler TÜM outcomes Uçak Bakım kitaplarında ingiltere edildiği sekilde ölümlü imkb Uçak sefere Verilir ettik geçirilir Uçak for hayati importance taşıyan Motorlar Detaylı Bir Test Bir Programından ettik.

Bakımlar Büyük; D DAHA Sonraki bakımları kapsar ettik. Bu tip bakımlarda DAHA ÇOK YAPISAL ile kontrolün uygulandığı Ağır bakımlardır tamirlerin ettik. Uçağın met bakımlarda Yerde KALIS Süresi Uçağın yasi Uçus Saati Ile Doğru orantılıdır ettik. Bakım Süresi on five günden ÜÇ aya Kadar uzayabilir. Korozyon KONTROLÜ, inis takımı Gibi Büyük komponentlerin değiştirilmesi, Büyük ÇAPLI modifikasyonların uygulanması da met bakımlarda YAPILIR giderilmesi ettik.

Bakım ekibinin Çalışması BURADA bitmemekte, Bakım esnasinda Yapılan TÜM işlemler, IŞIN muhteviyatı, Yapan kisinin imzası olduğunu yapılırken kullanilan Uçak imalatçısının dokümanlarının ismi, IŞIN yapıldığı Gün, Saat çalışılan Toplam sürenin kaydedildiği Yazılı Formlar toplanarak Uçağın siciline kaydedilmek Üzere saklanmaktadır ettik, Numarası LİSANS.

Düzeltici Bakım ; olusan arızalar giderilir. Arıza Yapma olasılığı Zamana Bagli Olmayan Elemanları kapsar. Programsız bakımlar düzeltici Bakım Kapsamında Haber ve almaktadır.

Programsız Bakımlar

Bir parçanın bilinen VEYA Tahmin Edilen arızasının düzeltilerek belirlenen Duruma Geri getirmek for Yapılan Bakım faaliyetleri Olarak tanımlanır. Baska bir deyişle programsız Bakım, Ortaya Çıkan arızaların yada hasarların giderilmesi for Yapılan Bakım faaliyetleridir.

Uçus esnasinda VEYA Kontroller esnasinda Uçus emniyetini tehlikeye Düşürücü herhangi Bir arızanın oluşması durumunda derhal uygulanan, met yapılmadan Uçağın servise verilmesi mumkun Olmayan bakımlardır. Kuş çarpması, yıldırım çarpması, sert inis programsız Bakım doğuran sebeplere Örnek Olarak verilebilir.

Bu bakımlarda hangarın Ne Kadar işgal edileceği, Uçağın uçuştan Ne Kadar Süre alıkonulacağı bilinemez. Bir Uçak Tipi seciminde Toplam programsız Bakım Süresinin, Toplam Uçus suresine rate Göz önünde bulundurulur. Eger met cancel Büyük imkb Uçağın Satın alınması Tercih edilmez. Şirketlerin Bakım planlarında Uçus planlarında programsız bakıma Haber ve verilmez ettik.

Bakım Kayıtlarının Tutulması

Uçak (Gövde), motor, pervane teçhizata uygulanan bakımlar jurnali (kayıt defteri) denilen defterlere kayıt edilir ettik.Uçak (Gövde), motorlu pervane for Ayri Ayri defter tutulmaktadır ettik. Yani Bir Uçağın ÜÇ adet logbook’u Bulunmaktadır.

Kayıt defterlerine; uygulanan bakımlar, AD, SB, SIL Uygulamaları, Büyük Malzeme Değişiklikleri, Uçağın Uçus Saati, iniş Sayısı, TSN, TSO Sayıları, motorun Uçus Saati, CSN, STK Sayıları, pervanenin Uçus Saati Gibi Bilgiler kaydedilir. Bu kayıtların yapılması zorunludur. Kayıt defteri kayıtlarını Bakım Kontrol Bölümü tahlil.

Techizat bakımları, Malzeme Değişiklikleri, SB, SIL, AD Uygulamaları fi Uçak (Gövde) kayıt defterine kayıt edilir. Techizat for AYRICA kayıt defteri tutulmaz.

Civil Havacılık Genel Müdürlüğünün yaptıgı denetimlerde kayıt defterleri incelenir.

Uçaklar Bakımlarında Hakkinda Konum Belirtme Sistemi:

Yerini noktalarını belirtmek for Bir sistemli.Çantalı oluşturmak kullanmak En Gerekmektedir ettik Uçağın Referans’ın ettik komponentin servis Uçağın, bakim, onarımında ettik. Bu ipucu Bir sistemde Gövde, kanatlar, motorlu kaportası, kuyruk inis takımları için Referans Numaralari oluşturulur istasyon ettik hatlar ettik. Genis Uçaklar için Amerikan Hava Taşımacılar Birligi (Amerika ATA-Hava Taşımacılığı Birliği) Haber ve Belirleme Sistemi için Bazi row kürek çekmek per belirlemiştir. Bunlar DAHA ileride anlatılacaktır.

Uçağın herhangi Bir YAPISAL elemanını, kanat çerçevelerini, Gövde balkhedlerini vb Gibi elemanların Yerini Göstermek amacıyla kullanılan birçok numaralandırma Sistemi vardir. Birçok manufacturer, istasyon belirtme Şeklinde Bir numaralandırma Sistemi kullanır. BURADA Uçağın burunu sıfırıncı istasyon Olarak adlandırılır cinsinden numaralandırılır Diğer istasyonlar sıfırıncı istasyona income distance (inç Olarak) ettik. Böylece Teknik Resim okunurken “Gövde çerçeve Istasyonu 137” görülünce bunun burundan itibaren 137 inch mesafede olduğu anlaşılır.

Yapının Uçağın merkez hattının sağında mı solunda mı oldugunu belirtmek for cogu manufacturer merkez hatti sıfır Istasyonu Olarak belirtir. Eleman Uçağın sağında solunda VEYA Olarak Numarası Ile belirtilir istasyon ettik. Aşağıdaki Listede yer bircok manufacturer Tarafından Gerçekleştirilme KULLANILAN Hakkinda Konum belirtme Sistemleri Haber ve almaktadır Açıklamaları ettik.

Gövde İstasyonları (Gövde İstasyonu, Fus Sta VEYA FS..): Referans Alınan bilgiye sıfır noktasına GÖRE inç cinsinden numaralandırmadır. Referans Alınan bilgiye nokta genellikle Uçağın burnundan geçtiği Varsayılan hayali çizgidir TÜM uzaklıklar met noktaya GÖRE belirtilir ettik. Verilen noktanın mesafesi merkez hattına paralel Olarak burundan kuyruğa Doğru ölçülür. Bazi üreticiler Gövde istasyonlarını BS (Body Station) göstermektedir ta Olarak.

Merkez Hattı (Popo Hat VEYA Butt Hattı VEYA BL): Burundan kuyruğa Doğru’nun Yatay Merkezi Hıttin sağından solundan ölçülen mesafelerdir ettik.

Su Hattı (Su Hattı WL): Ölçülen yüksekliğe GÖRE numaralandırmadır. Haber ve seviyesinden VEYA gövdenin alt hizasından ölçülen mesafelerdir.

Kanatçık İstasyonu (AS): Kanatçığın IÇ kısmından Dış kısmına Doğru’nun IÇ Kisma paralel Olarak kanat arka sparına dik Olarak ölçülen mesafelerdir ettik.

Flap Istasyonu (FS): Flabın in içinden disina Doğru’nun kanadın arka sparına dik flabın IÇ kenarına paralel sekilde ölçülen mesafelerdir ettik.

Motor Kaporta İstasyonları (Nacelle Station VEYA NS): Hayali su hattına dik sekilde kanat Ön sparının önünden VEYA arkasından ölçülen mesafelerdir.

AYRICA Büyük uçaklarda Yatay Istasyonu (HSS) stabilize, (VSS), motorlu Istasyonu (PPS) vb Istasyonu stabilize DiKey.Gibi Ölçüler belirtilebilir. Bu Gibi durumlarda Uçağın herhangi Bir konumu belirtilmeden once üreticinin terminolojisine Hakkinda Konum istasyon sistemine danışılmalıdır ettik.

DAHA once açıklandığı Üzere Uçak Alanları (imar) ATA-100’de belirtilmiştir. DAHA Detaylı Bilgi İçin ATA-100’e başvurulmalıdır. BURADA püskürtülen alan Prensipleri anlatılacaktır.

Row kürek çekmek per Büyük alan, Büyük alt alan alan Şeklinde ayrılır Basit ettik. Büyük Alan’ın ÜÇ rakamlı (XYZ) nin tip rakamı X Ile belirtilir. Örneğin;

Büyük row kürek çekmek per;

100 Gövdenin alt YARISI-arka olusan bulkheadine Kadar

200 Gövdenin Üst YARISI-arka olusan bulkheadine Kadar

300 Kuyruk arka olusan bulkheadi A.Ş.

400 Motorlar Destekler / paylonlar A.Ş.

500 Sol kanat

600 Sağ kanat

Inis takımları Kapakları A.Ş. takımları 700 iNiS

800 Kapılar

900 Standart numaralandırmada belirtilmeyen Uçak tiplerinde Yaygın Olmayan farkli A.Ş.

yerler

Büyük row kürek çekmek per ÜÇ rakamlı (XYZ) nin İKİNCİ rakamı income Y Ile belirtilir. 300 Numaralı Büyük alan aşağıdaki Büyük alt alanlara ayrılabilir (kuyruk arka olusan bulkheadi ettik).

Büyük row kürek çekmek per;

310 olusan bulkheadinin Gövde arkası

320 Dikey stabilize istikamet dümeni A.Ş.

330 Sol Yatay stabilize irtifa dümeni A.Ş.

340 Sağ Yatay stabilize irtifa dümeni A.Ş.

Basit row kürek çekmek per ÜÇ rakamlı (XYZ) nin oğlunun rakamı Z Ile belirtilir. 320 Büyük alt Alanı aşağıdaki Gibi Basit alanlara ayrılabilir (vertical istikamet dümeni ettik stabilize).

Basit row kürek çekmek per;

321 Dikey hücum kenarı stabilize

322 Dikey Yardımcı spardan Ön spara stabilize

323 spardan arka spara

324 Arka spardan firar kenarına

325 İstikamet dümeninin alt Kısmı

326 İstikamet dümeninin recorder Kısmı

327 Dikey stabilizenin ucu

Yukarıdaki örneklerde de görüleceği Üzere numaralandırma Sistemi İle belirtilen yerlere tereddüt etmeden ulaşmak, Bakım servis vb. işlemler için Kolaylık sağlamaktadır.

Haber ve onun kişiye GÖRE değişiklik göstermemekte belli Bir standart sağlanmaktadır belirtilen Böylece. Uçak üreticilerine tiplerine GÖRE uygulanan numaralandırma Sistemi ilgili kitaplardan öğrenilmelidir ettik. Bu sistemle hangi elemanın Uçağın neresinde bulunduğu VEYA hangi komponentle İlişkisi olduğu Hakkında Bilgi edinilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün