Havacılık

Uçak Teknisyenliği Mesleği

Gerekli tecrübe süresini de tamamlayan adaylar, ulusal veya uluslararası havacılık otoritelerince yayımlanan “hava aracı bakım teknisyeni lisansı”na sahip olacaktır.

Uçak bakım faaliyeti tam anlamıyla global bir faaliyettir. Daha net ifade etmek gerekirse, bir Airbus A320 uçağında yapılan bakım faaliyetleri bütün dünyada standarttır. Bütün dünyada aynı doküman, aynı avadanlıklar, aynı kalite standartları uygulanmaktadır. Bu ise bu alanda hizmet vermekte olan teknisyenlerin daha geniş bir vizyona sahip olmalarını, bütün dünya ile entegre ve eş güdüm içinde çalışmalarını sağlamaktadır.

Uçak Teknisyenliği
Uçak Teknisyenliği

Özellikle günümüzdeki kolay ve hızlı haberleşme ağının varlığı sayesinde teknik bir konuda tartışmalar ve müzakereler yapıldığında bütün dünyadan katılımcıların yer alması mümkün olmakta, bu mesleği yapan kişilerin dünyanın değişik yerlerinde aynı dili konuşabildikleri profesyonel arkadaşlar temin etmeleri söz konusu olmaktadır.

Uçak bakım alanındaki değişik istihdam alternatifleri, uçak sistemleri ve arızaları hakkında fikir alışverişleri, uçak kazaları ve tehlikeli olaylara dair uzman görüşlerinin paylaşılması gibi bir iletişim ağı ile hem bu mesleği icra edenlerin bilgi ve bakış açıları gelişmekte hem de başka ülkeler ve kültürlerden insanlarla verimli ve sıkı arkadaşlıklar kurulabilmektedir.

Bu yazımda da Uçak Bakım Teknisyeni nasıl olunur konusuna değindim…

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün