Havacılık

Uçaklarda ve Havalimanların da Kullanılması Yasak Olan Kelimeler

Havalimanında güvenlik görevlisi size “Bavulunuzda ne var” diye sordu. Siz de esprili bir gününüzdesiniz. Ağzınızdan gülerek “Bomba var canım, ne olacak” kelimeleri dökülüverdi… İşte bu cümle sizin dünyanın her havalimanında başınızı derde sokar. Ne güvenlik yetkililerine şaka yapın ne de yasak kelimeleri kullanın.

İŞTE YASAK KELİMELER

Kullanımı yasak olan kelimeler sık sık taranıyor. Bu konuyla ilgili olarak Amerikan Havacılık Otoritesi FAA liste hazırlıyor. İşte kullanımı tehlikeli kelimeler:

Terörist (terrorist), bomba (bomb), füze (missile), silah (gun), 9/11 (11 Eylül saldırılarını hatırlatması nedeniyle) patlamak (explode), patlama (explosion), cinayet (killing), intihar (suicide), kimyasal (chemicals) kelimelerini kullananlar terör şüphesi ile işlem görebiliyor.

SICAKTAN ‘PATLAMAK’

Türkçemiz lastik gibi. Kelimelerin nereye çekileceği belli olmuyor. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçak yerdeyken bir yolcu yüksek kabin ısısı nedeniyle ‘Sıcaktan patlayacağız’ demiş, bunu duyan kabin memuru haklı olarak tehlikeli kelimeyle birlikte güvenlik prosedürlerini başlatmıştı. Uçağa gelen polis yolcuyu indirmişti. Yolcu sıcaktan bunalmış ama kullandığı yanlış kelime, başını derde sokmuştu.

“KAHROLASI NAZİ” DEDİ, DAVA AÇILDI

Geçtiğimiz günlerde Frankfurt Havalimanı’nda ilginç bir olay yaşandı. New York uçağına binecek bir ABD vatandaşı yolcunun el bagajında güvenlik kontrolünde sıvı tespit edildi. 100 ml’nin üzerindeki ambalaja sahip deodorantı güvenlik almak istedi. Ancak yolcu bunu vermek istemiyordu. Tartışma başladı.

Profesör olan yolcu, araya giren polise ‘Kahrolası Nazi’ dediği iddiası ile gözaltına alındı. Almanya’da kanunlara göre birisini Nazi olarak itham etmek suç.

Terörü akla getiren kelimelerin uçaklarda, terminallerde kullanılması yasak. Ama Almanya’da yaşanan bu olay gibi listeye ülkelerin hassas olduğu konulardaki kelimeleri de eklemek gerekiyor.

Terör riski nedeniyle son yıllarda havalimanların da ve uçaklarda uygulanan güvenlik giderek sıkılaşıyor. Uçakta kabin memurları, havalimanın da güvenlik görevlileri bir yandan yolcuyu gözlemlerken diğer yandan da ne konuştuklarına dikkat ediyor. Bazen yan koltukta oturan bir yolcu duyduğu bir kelimeden şüphelenip bunu kabin memuruna söyleyebiliyor. Güvenlik prosedürü başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün