Wordpress

WordPress’te Olmazsa Olmaz 10 Eklenti

WordPress sistemi için mutlaka yüklemeniz gereken 10 ücretsiz eklentiyi inceleyelim. Eklentilerden en az 5 tanesini mutlaka kullanıyorsunuzdur. Sizde yararlı olacağını düşündüğünüz eklentileri burada bizimle paylaşabilirsiniz. 

1-All in One Seo :
WordPress için eşi benzeri bulunmaz bir seo eklentisidir. Otomatik sitemap oluşturma, otomatik başlıklar ve meta açıklamaları gibi bir çok özelliği bulunur. Bu eklenti kurulduktan sonra fazla bir ayarlama yapmadan tüm seo işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.Ayrıca sürekli güncellenen, wordpress ile tam uyumlu, arama motoru dostu bir eklentidir.

2- Contact Form 7:
Kullanıcıların sizinle iletişime geçebilmeleri için açtığınız bir sayfa var ama nasıl bir form ekleyeceğiniz mi bilmiyorsunuz? İşte Contact Form 7 eklentisi, kullanıcılarınızın sizlere ulaşması için bir iletişim sayfa şablonu ve iletişim formu oluşturuyor. WordPress için kullanılan en popüler iletişim eklentisidir.

3-Google XML Sitemaps
Her site gibi sizinde ihtiyacınız olan arama motoları tarafından taranmak, içeriğiniz üst sıralarda çıkması. Bu eklenti bu işe yaramaya çalışıyor. Sitenize bir sitemap yani site haritası ekliyor ve bunu en popüler arama motorlarına bildiriyor. Böylece içeriğiniz arama motorları tarafından taranıyor, aramalarda yükselmeniz kolaylaşıyor.

4-Wordfence Wp Security
WordPress’in kullananı çok olduğu için hali ile güvenlik açığı da hayli artıyor.
Endişelenmeniz gereken bir açık yok şu an için, zaten WordPress güncellemeler ile hep kapatıyor. Sürekli güncel olun yeter. Wp Login Giriş sayfasında hackerlar istedikleri kadar giriş denemesi yapabiliyorlar mesela kullanıcı adınız “admin” ise bu işlerini de kolaylaştıracaktır. Bu yola BruteForce denir. Bu eklentiyi kurarak giriş paneline istediğiniz kadar yanlış giriş denemesinden sonra kullanıcıyı bloke edebilir, WordPress girişinizi wp-admin yerine farklı bir şey yapabilir, chmodları düzenleyebilir, sisteme her giriş yapıldığında ve haftalık yapılan yanlış giriş denemelerini, ülke, IP, zaman gibi detaylarla E-Posta alabilirsiniz.

5-Regenerate Thumbnails
Siteye yüklediğiniz resimler, ileri ki zamanlarda büyük alanlar kaplıyor ve sitenin hızını olumsuz yönde etkiliyor. Bu eklenti ile o resimlerin boyutunu çeşitlendirerek, sayfalarda yer alan görsellerin küçük versiyonlarının görüntülenmesini sağlıyorsunuz. Böylece site yüklenirken bir kaç MB boyutunda bir resmin yüklenmesini beklemiyorsunuz.

6-WP Fastest Cache
Siteniz için bir ön bellek eklentisi. Kısaca sitenizi ön belleğe alarak yeni bir içerik girilene kadar aynı kalmasını sağlıyor ve sitenizde bir hız artışı söz konusu oluyor. Ayrıca içerik sıkıştırma işlemini de üstleniyor. Sitenizde kesinlikle bulunması gereken bir eklenti.

7-Wp Smush :
Bu eklenti resimleri sıkıştırarak sayfanın daha hızlı açılmasını sağlar.
Hiçbir ayar gerektirmeyen kayıpsız bir sıkıştırma işlemi ile resimlerinizin boyutu küçülür,
sayfalarınız daha hızlı açılır, bant genişliğini daha verimli kullanırsınız.

8-Akismet
WordPress’te yerleşik olarak bulunuyor. Bu eklenti yazılarınıza gelen spam yorumlar, küfür içerikli yorumlar ya da botların attığı spam yorumları direk yayınlamadan sizin onayınıza sunar. Kullanıcılar yorum attığında saniyeler içinde Akismet Web hizmetinin filtresinden geçer ve otomatik olarak size bildirilir. Sitenizde yüksek trafik var ve ziyaretçileriniz yorum atıyorsa mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

9-Jetpack
WordPress kullanıcılarının en çok tercih ettiği eklentilerden birisi olan Jetpack eklentisi WordPress yapımcıları tarafından hazırlanmış bir çok araç ve özellik barındıran yararlı bir eklentidir. Jetpack eklentisi WordPress kurulumunda gelmeyen kimi özellikleri bir arada sunan bir eklentidir. Jetpack bir çok eklentinin sağlayacağı özellikleri tek bir eklenti içerisinde toplamıştır. Eğer çok dolu bir site iseniz kullanmanızı pek tavsiye etmem çünkü CPU kullanımını büyük ölçüde arttırabilir. Ayrıca sitenize erişim kesildiğinde e-posta atma gibi önemli bir özelliği de mevcut.

10-User Role Editor
Eğer sitenizde editörlere yer verecekseniz kesinlikle bu eklentiyi kullanmalısınız. Çünkü sadece kendi yazılarını düzenleme, silme gibi işlemleri bu eklenti ile yapabiliyorsunuz, WordPress’te yerleşik bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün