Teknoloji

Yeni Bir Yüksek Çözünürlüğe Doğru Gelişmek

2018 yılındaki çeşitli Tüketici Elektroniği Şovlarında, büyük tüketici elektroniği üreticilerinin çoğu 8K ekranları sergiledi ve bazıları ilk ürünleri göndermeye bile başladı. 8K formatındaki bir baskı yeni gibi görünse de, en azından Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (“ITU”) Tavsiyesi ITU-R BT.2020 tarafından tanımlandığı gibi, 2012’den bu yana Ultra HD formatının bir parçası olmuştur. 

Bu spesifikasyonlarda, 8K terimi, çerçeve başına 7680 x 4320 piksel çözünürlüğüne karşılık gelir. Bu 33 milyon pikselin üzerinde. 4K’ya kıyasla bu, dört kat artış gösterir ve HD ile karşılaştırıldığında, çözünürlük 16 kat artış gösterir.

8k_ultra_hd

Hem sergiden hem de yayın tarafından 8K’nın tanıtılması açıkça etkileyici bir teknolojik başarıdır. Bununla birlikte, 8K dünya çapındaki tüketiciler tarafından hızlı bir şekilde kabul görüyorsa, yapılacak çok iş vardır.

Yeni bir tüketici formatının anlamlı bir şekilde benimsenmesini teşvik etmek için en az bir bütün ekosistemin (içerik oluşturma, dağıtım ve gösterimler) geliştirilmesinin kritik önem taşıdığı 4K’nın lansmanından öğrenilecek çok sayıda ders vardır. Bu çerçevede, bu yeni teknolojinin kökenini anlamaya değer.

Büyük ölçüde, Japon hükümetinin 4K ve 8K’da öncü olma ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarını 8K formatta yayınlama isteği, 8K’nın itici gücü olmuştur. Bu nedenle, Japon kamu yayıncısı NHK, 8K üretim ve dağıtım sistemleri için uzun yıllardır gerekli standartları geliştirmektedir; ve 1 Aralık 2018’de dünyada “Süper Hi-Vision” olarak adlandırılan ilk 8K hizmetini başlattı. Bu sinyali almak isteyen tüketicilerin sadece 8K ekrana değil, aynı zamanda özel bir uydu çanağı ve güncellenmiş alıcı ekipmanına da ihtiyacı olacak.

Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin oturma odalarına giriş yapan ilk 8K ekranı ile, içerik ve dağıtım manzaralarına bir bakış, tüketicinin evlat edinmesini geniş ölçekte desteklemeye yardımcı olacak bir 8K ekosistemi inşa etmek için neyin gerekli olduğunu anlamak için öğreticidir. .

Üretim açısından 8K çözünürlüğü destekleyebilen profesyonel kameralar zaten var. Benzer şekilde, bir dizi film tarayıcı 8K çözünürlüğü (ve daha fazlasını) destekler. 8K’da çekimin pratik gerçekleri ve potansiyel yaratıcı etkilerini bir kenara bırakmak, 8K içeriğini ekranlara getirmek için en büyük zorluk, 8K çözünürlükle ilişkili veri hızları ve bu tür veri gereksinimlerinin üretim iş akışları üzerindeki etkisidir.

8K sıkıştırılmamış dosyalar, HD sıkıştırılmamış dosyalardan en az 16 kat daha büyük olduğundan, bazı durumlarda daha yüksek bit derinliği gereklilikleri nedeniyle daha da büyük olduğundan, bu veri yönetimi için zorluk teşkil eder.

Bu sadece bir depolama meselesi değil. Daha ziyade, bu kadar büyük dosyaları üretim ortamı çevresinde taşımak için gereken zaman ve görsel efektler için gereken uzun işleme süreleri önemli ölçüde daha yavaş. Bu konular tamamen yeni değil. 4K tanıtımı sırasında karşılaşıldılar ve 4K üretimindeki en büyük zorluklardan biri olmaya devam ediyorlar. Aynı şekilde, canlı içerik yapımları HD’den 4K’ya geçişle mücadele etmeye devam ediyor.

8K’yı canlı üretim ortamına sokmak bu süreçleri daha da karmaşıklaştıracak. Bununla birlikte, bazı seçim çerçevesi canlı etkinlikleri 8K’da üretilecek. 2018 Olimpiyatları’nın bir kısmı ve bazı FIFA Dünya Kupası oyunları da dahil olmak üzere, bazıları Tokyo’da yapılan 2020 Olimpiyatlarına kadarki alan testlerinin bir parçası olarak üretildi.

8k_ultrahd

Bazı 8K içeriği üretime geçtikçe, bu içerik için dağıtım sistemlerinin geliştirilmesi kritik hale gelir. NHK, “Süper Hi-Vision” formatı için uydu dağıtımını kullanırken, diğer dağıtım yöntemleri daha da uzak gözüküyor. Şu anda 8K çözünürlüğü destekleyen hiçbir optik disk formatı bulunmuyor ve tiyatro ve epizodik TV içeriğinin yüksek kalitede akışını sağlamak, bant genişliği gereksinimleri ve kısıtlamaları nedeniyle zor olacak.

8K dağıtımını, tüketicilerin kuşkusuz bekleyeceği gibi, anlamlı ve anlamlı bir düzeyde desteklemek için yeni sıkıştırma sistemlerinin gerekli olması muhtemeldir. Çoğu yayıncının 4K içeriğini etkin bir şekilde dağıtma çabasıyla, 8K’yı büyük ölçüde desteklemek için kablo ekipmanlarının güncellenmesi biraz zaman alacaktır. Bu arka planla

SDTV’den HDTV çözünürlüğüne geçiş sırasındaki kalite gelişimi tüketiciler için çok belirgin olsa da, insan görsel sisteminin, özellikle tipik izleme mesafelerinde algılayabileceği detay ve çözünürlük miktarının sınırları vardır.

ITU tavsiyesine göre ITU-R BT.2246–6, tüketiciler için tipik bir izleme mesafesi televizyondan 7 metre (2 metre) uzaktadır. Bu, siyah beyazdan renkli renge geçiş ve SDTV’den HDTV’ye geçiş yoluyla nispeten sabit kalmıştır. Bunun 8K’nın tanıtımıyla değişeceği beklentisi yoktur. Bu, tipik olarak 7 feet izleme mesafesindeki bir tüketicinin ek çözünürlüğü takdir etmek için 200 inç TV’ye ihtiyacı olacağı anlamına gelir. Diğer bir deyişle,

Daha cesaret verici bir kayda göre, HDTV’den Ultra HD’ye (4K) geçiş sırasında, endüstri yalnızca çözünürlükteki bir artışın tüketicilerin evlat edinmesini sağlamak için yetersiz olduğunu öğrendi.

Bu derse cevaben, önde gelen tüketici elektroniği üreticilerinin, film ve televizyon stüdyolarının, içerik dağıtımcılarının ve teknoloji şirketlerinin birçoğu, tüketicilere birinci sınıf ve gerçekten farklı bir deneyim sağlayacak parametreleri tanımlamak için UHD İttifakı’nı kurdu.

Gelişmiş çözünürlük (4K veya hatta 8K) bu parametrelerden biridir. Bununla birlikte, Yüksek Dinamik Aralık, Geniş Renk Spektrumu, Bit Derinliği ve İçsel Ses gibi diğer geliştirmelerin tüketici deneyimi için eşit derecede – veya bazı durumlarda daha – önemli olduğu kanıtlanmıştır.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca HDR, Geniş Renk Spektrumu ile birleştiğinde, gerçek bir farklılaştırıcı olduğu kanıtlandı ve gittikçe artan bir şekilde 4K ekranlar yalnızca HDR’yi değil, tüketicilerle iletişimlerinde de vurguladı.

8K ekranların en başından itibaren HDR’yi kapsadığı ölçüde, tüketiciler HDR’nin ev içi deneyime kattığı önemli avantajlardan yararlanabilirken, endüstri 8K üretim iş akışları için çözümler geliştiriyor ve 8K içeriğini barındırmak için dağıtım kanallarını geliştiriyor.

“Süper Hi-Vision” hizmetinin başarılı bir şekilde sunulmasıyla NHK, 8K çözünürlükte içeriği kendi uydu sistemiyle küçük bir son kullanıcı dünyasına teslim eden ilk kişi oldu. Birden fazla elektronik üreticisi, bu çabayı teşhir çözümleri ile desteklemek için sırada ve bazıları da tüketicilere ürün göndermeye başladı.

Kuşkusuz bu çabalar sanayi tarafında ivme kazanmaya devam edecek, ancak tüketicilerle benzer momentumun tadını çıkarmak ve bunu anlamlı bir kitle pazar ürünü yapmak için ekosistemin geri kalanının gelişmeye devam etmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün