Dijital Pazarlama

Yeniden Pazarlama (Re-marketing) Nedir?

Pazarlama çalışmaları kapsamında pek çok farklı detay ve çalışma yapılmalıdır. Bu çalışmalardan en önemlileri arasında yeniden pazarlama ya da genel bilinen ismi ile Re-marketing yer almaktadır.

Yeniden Pazarlama Nedir?       

Yeniden pazarlama, özellikle pazarlama alanının son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerinden birisidir. Dönüş oranının çok fazla olması, işletmelerin daha başarılı reklam çalışmaları yapmasını sağlamaktadır. Yeniden pazarlama, kişilerin İnternet sitelerinden ayrıldıktan sonra ilgi alanlarının belirlenmesi ve bu doğrultuda özel reklamların gösterilmesini ifade etmektedir.

Örnek olarak açıklanması gerekirse bir ayakkabı sitesine giriş yaparak ayakkabı modellerini incelemeye başlayan ancak satın almadan siteden çıkış yapan bir kişinin ayakkabı ihtiyacı olabileceği göz önünde bulundurularak o kişiye yeniden ayakkabı reklamları gösterilir. Bu sırada farklı ayakkabı markaları tarafından da kişiye gösterimler yapılabilmektedir. Hedef kitleye ayakkabı reklamlarının gösterilmesi yeniden pazarlama olarak tanımlanmaktadır.

Aynı zamanda kullanıcıların ilgili web sitesine giriş yaptıktan sonra satın almadan çıkış yapması halinde mevcut ürünlerin yeniden ön plana çıkarılarak reklamlar ile kullanıcıya sunulması da yeniden pazarlama kapsamında değerlendirilmektedir.

Kişilerin ilgi alanlarına yönelik hazırlanabilen reklamlarda pek çok farklı teknik detay yer alır. Bu bakımdan her işletmenin başarılı bir şekilde yeniden pazarlama stratejisi oluşturması ve bunu başarılı bir şekilde uygulaması mümkün olmayabilmektedir. Marka bilinirliğinin artırılması, güven sağlanabilmesi gibi pek çok farklı detay yeniden pazarlamanın önemli aşamalarından birisidir.

Yeniden Pazarlama (Re-marketing) Avantajları Neler?

Yeniden pazarlama çalışmalarının yapılması, işletmeler için normal bir reklam çalışmasından çok daha fazla avantaj sağlar. Satışları arttırmak ya da de siteye giren bir kullanıcının istenen eylemi gerçekleştirmesini sağlamak gibi farklı hedeflerin yakalanabilmesi adına yeniden pazarlama stratejisi çok daha caziptir.

Zira belirli bir konu üzerinde bilgi sahibi olan ziyaretçiye yeniden bir reklam sunmak onu mevcut eylemi gerçekleştirmek için daha fazla teşvik eder. Kullanıcılar bu reklama tıkladığı zaman yüksek oranla istenen eylemi gerçekleştirir. Bu bakımdan yeniden pazarlamanın dönüş oranları standart reklamlara göre çok daha yüksektir. Genel olarak yeniden pazarlama çalışmaları yapan işletmelerin elde edeceği avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

Doğru Erişim

İşletme ile ya da işletme alanı ile daha önce etkileşim içerisinde girmiş olan kullanıcılar, satın alma olasılığı çok daha yüksek durumdadır. Özellikle bu kullanıcılar için yapılacak reklam çalışmalarında kampanyaların ya da indirimlerin sunulması, satın almayı ya da mevcut eylemi gerçekleştirmeyi daha da mümkün kılmaktadır. Böylece doğru erişim ve doğru zamanlama sayesinde işletmeler reklamlarından daha iyi dönüşler alabilir.

Hedef Odaklı Reklam

Her bir reklamda belirli bir hedef olsa da sepetini sipariş ile noktalamadan ayrılan bir kullanıcıya, yeniden reklam sunmak, hedef odaklı bir reklam stratejisi geliştirir. Bu hedef odaklı reklam stratejilerinde küçük hedeflerle, yüksek satış oranlarına ulaşılması caziptir. Üstelik pek çok normal internet kullanıcısı, reklam stratejisinin nasıl çalıştığını bilmediğinden karşısına çıkan reklamlara daha fazla ilgi göstermektedir. Kişinin çok beğendiği bir ayakkabıyı daha uygun fiyatlar ile sunmak ya da daha önceden incelediği bir ürünü daha uygun fiyatlar ile yeniden karşısına çıkarmak, satın almayı daha kolay hale getirir.

Daha Fazla Satış

Yeniden pazarlama ile birlikte reklam ile yeniden siteye çekilen bir kullanıcının satın alma oranı yapılan araştırmalara göre yüzde 70’i aşmaktadır. Bu oran, satışın standart bir müşteriye göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Böylece daha uygun maliyetler ile daha yüksek satış oranlarına ulaşılması, yeniden pazarlama ile sağlanmaktadır.

Marka Bilinirliğini Arttırma

Bir web sitesine giriş yaparak ayrılan bir kullanıcının tekrar reklam ile siteye yönlendirmesi, marka bilinirliğini arttıracaktır. Kullanıcının ister istemez dikkatini çekecek olan marka, böylece kısa süre içerisinde geniş bir kitlenin markayı tanımasını ve yakınlık duymasını sağlar.

Uygun Maliyetler İle Reklam İmkanı

Yeniden pazarlama, daha uygun maliyetler ile gerçekleştirilir. Normal reklam çalışmalarında kullanıcılar daha fazla reklama tıklar ve siteye giriş yapar. Bu giriş sırasında ziyaretçiler merak ettiği bir ürüne bakabilmekte, fiyatı öğrenebilmekte ve ürün özelliklerini incelemek gibi pek çok farklı isteğe sahip olabilmektedir.

Yeniden pazarlama reklamlarında ancak bir eylemi gerçekleştirmek isteyenler dikkate alınır. Böylece gereksiz ziyaretçi kazanımları yerine daha az maliyet ile daha yüksek satış potansiyeline ulaşılması yeniden pazarlama ile birlikte elde edilmektedir. Daha yüksek dönüşüm oranı, reklam için daha fazla bütçe ayrılmasını sağladığından dolayı yeniden pazarlama stratejilerinin sürdürülebilirliği de artmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
× Merhaba Yardımcı Olabilirmiyim ?