Havacılık

Yolcu Uçaklarının Motorları Neden Büyük ?

Yolcu uçaklarında kullanılan jet motorlarının çapları, 1950’li yıllarda ilk kullanılmaya başlandığı zamandan günümüze geçen süre içerisinde, istikrarlı bir biçimde arttı.

Örnek vermek gerekirse; Boeing firmasının ilk jet motorlu uçağı olan 707 modelinde kullanılan Pratt & Whitney JT3D tipi motorun çapı, 1,37 metreydi.

Aynı firmanın 777 tipi yolcu uçaklarında kullanılan General Electric GE90 tipi motorun çapı ise 3,4 metre.

Yani aradan geçen 40 sene içerisinde, yolcu uçaklarının motor çapları neredeyse 2,5 katına çıkmış durumda.

Pek iyi; bunun sebebi ne?

Yolcu uçaklarının motorları neden bu kadar büyük?

Neden, mesela, savaş uçaklarının motorları benzer bir biçimde geniş bir çapa sahip değil?

Yolcu Uçaklarının Motorları Neden Bu Kadar Büyük?
Akla ilk gelen şey, zaman içerisinde yolcu uçaklarının gövdelerinin büyüdüğü ve bu yüzden nispeten daha büyük motorlara ihtiyaç olduğudur.

Bu gerekçe bir dereceye kadar doğrudur ama sorumuzun tam cevabını vermemektedir.

Zira kimi durumlarda, daha küçük boydaki bir uçağın motorlarının, gövdesi daha büyük bir uçağa göre daha geniş bir çapa sahip olduğu görülebilir.

İşin sırrı aslında çok basit; verimlilik.

Yolcu uçaklarının motorları büyüdükçe, belli bir noktaya kadar verimlilikleri artmaktadır.

Az miktarda havayı çok fazla hızlandırmak yerine, çok miktarda havayı nispeten daha az hızlandırarak aynı itiş kuvvetini elde etmek mümkün.

Hem de çok daha az akaryakıt sarf ederek.

Neticede, küçük jet motorları kullanıldığında, uçağı ivmelendirmek için çok yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyulur.

Tam tersi olduğunda ve çok büyük bir motor kullanıldığında ise, aşırı sürtünme sebebiyle büyük miktarda enerji kaybı yaşanır.

Bu iki durumun arasını bulmak ve optimum noktayı yakalamak için yapılan hesaplamalarda, modern yolcu uçaklarının motor çaplarının 4 metre civarında olması gerektiği saptanmış.

Yani, günümüzde yolcu uçaklarında kullanılan en büyük jet motorunun yukarıda da değindiğimiz, 3,4 metre çapındaki GE90 olduğunu düşündüğümüzde, gelecek yıllarda kullanıma girmesi muhtemel yeni jet motorlarının çaplarının artmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün