Teknoloji

Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı, 500 TL’den 1500 TL’ye Çıkarıldı !

Yurt dışından gelen yolcuların, beraberlerinde getirdikleri cep telefonları için ödenen maktu bedeli, 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı. Maktu harçlarındaki artış %200 oldu.

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve bilgisayar fiyatlarının pek de makul seviyelerde olmadığı herkes tarafından biliniyor. Alternatiflerden biri olan yurt dışından cihaz getirme işlemi de sıkı denetimlere tabi tutuyorlar. Geçtiğimiz günlerde başkasının pasaportu üzerinden akıllı telefon alımını zorlaştıran bir yasa çıkmıştı. Şimdi de maktu harçlarında değişiklik yapıldı.

Ülkemizde “pasaporta işletmek” adıyla da bilinen yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı yeniden belirlendi. Bu konuda alınan karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

resmi_gazete

Yeni kararla, Harçlar Kanunu’na bağlı (8) sayılı tarifenin altında yer alan ‘VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı’ başlıklı bölümde, (1) numaralı fıkrada yer alan maktu harç tutarı 1500 lira olarak değiştirildi.

Böylelikle maktu harcı, son bir yılda ikinci kez artmış oldu. Daha önce de 8 Kasım 2018’de yayımlanan bir kararla maktu harcı 170,7 liradan 500 liraya yükseltilmişti. Bugün yayımlanan karar, yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/yurt-disindan-getirilen-telefon-harclari-bin-500-liraya-yukseltildi-5237828/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün