Teknoloji

Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı, 500 TL’den 1500 TL’ye Çıkarıldı !

Yurt dışından gelen yolcuların, beraberlerinde getirdikleri cep telefonları için ödenen maktu bedeli, 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı. Maktu harçlarındaki artış %200 oldu.

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve bilgisayar fiyatlarının pek de makul seviyelerde olmadığı herkes tarafından biliniyor. Alternatiflerden biri olan yurt dışından cihaz getirme işlemi de sıkı denetimlere tabi tutuyorlar. Geçtiğimiz günlerde başkasının pasaportu üzerinden akıllı telefon alımını zorlaştıran bir yasa çıkmıştı. Şimdi de maktu harçlarında değişiklik yapıldı.

Ülkemizde “pasaporta işletmek” adıyla da bilinen yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı yeniden belirlendi. Bu konuda alınan karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

resmi_gazete

Yeni kararla, Harçlar Kanunu’na bağlı (8) sayılı tarifenin altında yer alan ‘VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı’ başlıklı bölümde, (1) numaralı fıkrada yer alan maktu harç tutarı 1500 lira olarak değiştirildi.

Böylelikle maktu harcı, son bir yılda ikinci kez artmış oldu. Daha önce de 8 Kasım 2018’de yayımlanan bir kararla maktu harcı 170,7 liradan 500 liraya yükseltilmişti. Bugün yayımlanan karar, yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/yurt-disindan-getirilen-telefon-harclari-bin-500-liraya-yukseltildi-5237828/

Etiketler

Muhammet BAYRAM

Karın kışın ağır tipinin yoğun olduğu bir şubat gününde Babam ve Annemin ilk göz ağrıları olarak dünyaya gelmişim. Haylaz bir çocukluk dönemini çok şükür fazla sürmeden atlatmışım. :) İlköğretimi Köyüm de Kisecik İlköğretim Okulunda orta ortaöğretimi Karaman Sabiha Gökçen İlköğretim Okulunda okudum. Bu dönemlerde bir çok fırsatlar geçti elime ama (konservatuar,Sağlık) çok bildiğim için bi de o zamanlar önü kapalı falan filan dalgası olduğu için elimin tersi ile hepsini ittim tabi. Ve Liseyi de Karaman Bifa Lisesinde okudum. Selçuk Üniversitesinde de Mekatronik Bölümünü bitirdim. Karaman'da iş olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı 2014 Kasım ayında İstanbul'a geldim ve Özel bir Kartlı Sistem firmasında teknik destek ekibine dahil oldum 7 ay çalıştım ve bu sırada Bir Hava Yolları firmasında Teknisyenlik sınavını kazandım ve Şu an bir Hava Yolu firmasında Uçak Bakım Teknisyeni olarak çalışmaktayım. Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi ve SEO üzerinde çalışmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün